فیلتر اختراع شده برای تصفیه هوای آلوده شهرها، در پوهنتون کابل به نمایش گذاشته شد

tariq_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۵:۲۰
869

این فیلتر ازسوی انجینر سید زمان سعادت با همکاری ریاست تکنالوژی معلوماتی وزارت تحصیلات عالی اختراع و ساخته شده است. در محفل نمایش این فیلتر سیستم، معینان و روئسای وزارت تحصلات عالی، رهبری پوهنتون کابل و محصلین پوهنځی محیط زیست اشتراک کردند.

پوهندوی محمد داوود شیرزاد، رئیس پوهنځی محیط زیست به نمایندگی از پوهنتون کابل، اختراع و ساختن این فیلتر را حرکت مثبت و دستاورد خوب برای پوهنتون خواند و تاکید کرد که اگر برای محصلین و جوانان کشور فرصت و امکانات فراهم گردد در قسمت تکنالوژی و سایر مسایل اکتشافی پیشرفت های خوب خواهند داشت.

در همین حال، انجینر احمد ضیا جبارخیل، رئیس تکنالوژی معلوماتی وزارت تحصیلات عالی در مورد اهمیت تکنالوژی و ضرورت آن در کشور صحبت نموده و اضافه کرد که این فیلتر هوا در وقت کم و با مصارف کم ساخته شده و برای دولت و مردم فایده مند خواهد بود.

همچنان انجینر سید زمان سعادت، سازنده این فیلتر هوا می گوید که آنان در آینده برای ساختن بیشتر این گونه فیلترها و دیگر لوازم و وسایل تکنالوژیکی تلاش خواهند کرد. آقای سعادت از مقامات نظام می خواهد که آنان را در این راستا حمایت مالی و معنوی نمایند تا با شوق و علاقه بیشتر کار کنند.

این فیلتر هوا در یک ثانیه 400 مترمکعب هوای آلوده را تصفیه می کند و کار ساخت آن در دوماه تکمیل شده و سه لک افغانی هزینه برداشته است. این فیلتر هم بشکل سیار می تواند باشد و هم بشکل ساکن.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۳:۳۶
Background image

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل آغاز گردید

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل بتاریخ 20 حوت با غرس بیش از ۲۰۰ اصله نهال زینتی در محوطه این نهاد علمی آغاز گردید.

روند نهال شانی در پوهنتون تازه آغاز گردیده و قرار است در روزهای. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴ - ۱۵:۳۶
Background image

ورکشاپ آموزش مبتنی برنتیجه در پوهنتون کابل آغاز گردید

ورکشاپ ۶ روزه آموزش مبتنی برنتیجه OBE) ) برای ۲۲ تن از استادان جوان و تازه التقرر پوهنتون کابل ازسوی آمریت انکشاف مسلکی پوهنتون دایر گردید. اصول تدریس، کنترول صنف و اصول ارزیابی محصلین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۸ - ۱۲:۵۸
Background image

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوب چپن سفید را به پوهنځی فارمسی اهدا نمود

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوبص چپن سفید یک بار مصرف را به ارزش (یک هزار) یورو،  روز دوشنبه مورخ 7 حوت سال 1402 به پوهنځی فارمسی پوهنتون کابل اهدا نمود. محترم پوهنوال. . .

برگشت به اخبار

گالری رسانه

کنفرانس تحت عنوان نزول القرآن که توسط اساتید محترم پوهنځی شرعیات ترتیب شده بود در پوهنتون کابل برگزار گردید. جزئیات بیشتر در گزارش ویدیویی!

چند قطعه عکس های زیبا از پوهنتون کابل در موسم بارانی

روز جهانی آب در پوهنتون کابل طی یک سلسله مراسم بزرگ تجلیل شد. ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

در دیدار سفارت چین در کابل از محصلین برتر پوهنتون کابل با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی تجلیل شد.ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

پوهنتون کابل در سال ۱۴۰۲ هـ ش، به ارزش حدود ۹۰ میلیون افغانی ده ها پروژه انکشافی و توسعه را تطبیق نموده است. گزارش ویدیویی:

کار قير ریزی با سرکهای نو در داخل پوهنتون کابل آغاز گردید

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا