کنفرانس روش‌های شناسایی، کنترول و تداوی بیماری Lumpy skin disease در پوهنتون کابل برگزار گردید

Anonymous (not verified)
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۵/۱۸ - ۱۵:۵۷
9pic

اخیرا گزارشات در مورد شیوع بیماری lumpy skin disease در جمعیت‌های گاو در ولایات مختلف کشور منتشر شده است. به همین دلیل کنفرانس زیر نام روش‌های شناسایی، کنترول و تداوی این بیماری ازسوی پوهنځی علوم وترنری پوهنتون کابل و با اشتراک نمایندگان محترم وزارت زراعت، وزارت صحت عامه و شاروالی کابل داير گرديد.

در ابتدا پوهاند دوکتور شیرشاه سادات رئیس پوهنځی علوم وترنری پوهنتون کابل، پیرامون موضوع صحبت نموده و از رسانه‌ها خواست آنچه که دراین کنفرانس در مورد این بیماری بیان می ‌شود به مردم آگاهی دهی نمایند.

سپس پوهنوال داکتر اسدالله صمدی استاد پوهنځی علوم وترنری معلومات علمی را در مورد بیماری lumpy skin disease  به اشتراک کنندگان ارائه نمود. آقای صمدی گفت که بیماری متذکره به انسان قابل انتقال نیست و در حیوانات نیز قابل تداوی است، وی افزود که واکسن‌ موثر علیه این بیماری در بازارهای جهانی وجود دارد و وزارت زراعت باید آنرا وارد کشور نماید.

در این کنفرانس، داکتر ابراهیم فروتن نماینده ریاست صحت حیوانی وزارت زراعت، ضمن تشکری از رهبری پوهنتون کابل بابت برگزاری این کنفرانس، در مورد واقعات بیماری متذکره در مناطق مختلف کشور و اقدامات وزارت زراعت معلومات ارائه کرد و گفت که آنان به زودی یک کمپاین سراسری واکسن این ویروس را در کشور آغاز می کنند.

همچنان داکتر نصیر احمد ستانکزی نماینده ریاست سرویلانس وزارت صحت عامه دراین کنفرانس گفت که اداره آنان آماده همکاری دراین زمینه با نهادهای زیربط می‎باشد. در اخیر استاد صمدی با جمع بندی نتایج این کنفرانس از رسانه‌ها خواست که در زمینه این ویروس، راه ‌های جلوگیری و تداوی آن به مردم آگاهی دهی نمایند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۳:۳۶
Background image

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل آغاز گردید

کمپاین نهال شانی در پوهنتون کابل بتاریخ 20 حوت با غرس بیش از ۲۰۰ اصله نهال زینتی در محوطه این نهاد علمی آغاز گردید.

روند نهال شانی در پوهنتون تازه آغاز گردیده و قرار است در روزهای. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۴ - ۱۵:۳۶
Background image

ورکشاپ آموزش مبتنی برنتیجه در پوهنتون کابل آغاز گردید

ورکشاپ ۶ روزه آموزش مبتنی برنتیجه OBE) ) برای ۲۲ تن از استادان جوان و تازه التقرر پوهنتون کابل ازسوی آمریت انکشاف مسلکی پوهنتون دایر گردید. اصول تدریس، کنترول صنف و اصول ارزیابی محصلین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۸ - ۱۲:۵۸
Background image

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوب چپن سفید را به پوهنځی فارمسی اهدا نمود

دفتر دوکتوران بدون سرحد(MSF) به تعداد 1000 ثوبص چپن سفید یک بار مصرف را به ارزش (یک هزار) یورو،  روز دوشنبه مورخ 7 حوت سال 1402 به پوهنځی فارمسی پوهنتون کابل اهدا نمود. محترم پوهنوال. . .

برگشت به اخبار

گالری رسانه

کنفرانس تحت عنوان نزول القرآن که توسط اساتید محترم پوهنځی شرعیات ترتیب شده بود در پوهنتون کابل برگزار گردید. جزئیات بیشتر در گزارش ویدیویی!

چند قطعه عکس های زیبا از پوهنتون کابل در موسم بارانی

روز جهانی آب در پوهنتون کابل طی یک سلسله مراسم بزرگ تجلیل شد. ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

در دیدار سفارت چین در کابل از محصلین برتر پوهنتون کابل با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی تجلیل شد.ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

پوهنتون کابل در سال ۱۴۰۲ هـ ش، به ارزش حدود ۹۰ میلیون افغانی ده ها پروژه انکشافی و توسعه را تطبیق نموده است. گزارش ویدیویی:

کار قير ریزی با سرکهای نو در داخل پوهنتون کابل آغاز گردید

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا