مرکز ملی تحقیقات پالیسی

مرکز ملی تحقیقات پالیسی توسط بنیاد آلمانی کنراد آدناور در سال ۲۰۰۳ میلادی به همکاری وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون کابل در صحن این پوهنتون تأسیس گردیده است. این مرکز دارای دیپارتمنت‌های سه‌گانۀ حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد، علوم اجتماعی و صلح و حل منازعه می‌باشد که از ابتدای تأسیس به این سو بیش از ده‌ها پروژۀ تحقیقاتی با کنفرانس‌ها، سمپوزیوم‌ها، میزگردهای متعددی را در سرتاسر کشور برای تبادل ایده با متخصصان با استفاده از تجربیات جهانی و دیدگاه‌های حرفه‌یی‌ خود انجام داده است.

مرکز ملی تحقیقات پالیسی نخستین مرکز در کشور می‌باشد که روش تحقیق مدرن را در پوهنتون‌های افغانستان از طریق ارایۀ برنامه‌های آموزشی برای استادان و محصلان پوهنتون‌ها مروج نموده است. این مرکز همچنان نظرسنجی‌های مهمی را در رابطه به موضوعات مهم داخلی کشور انجام داده است. رئیس و مسؤلین دیپارتمنت‌های این مرکز نیز استادان پوهنتون کابل میباشند. مرکز ملی تحقیقات پالیسی تا به اکنون پیشنهاد‌های مهمی را به نهادهای بین‌المللی و دولتی در جهت رفع مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی با فعالیت‌های مختلف و ارزیابی دقیق علمی با توجه به وضعیت کنونی کشور ارایه نموده است. ورکشاپ‌های‌آموزشی ارتقای ظرفیت در مورد روش تحقیق برای محصلان پوهنتون‌های‌دولتی یکی از کلیدی‌ترین فعالیت‌های این مرکز برای آشناسازی محصلان دور لیسانس پوهنځی‌های علوم اجتماعی می‌باشد. دورۀ آموزشی روش تحقیق در علوم اجتماعی توسط متخصصین با تجربه و مسؤولین دیپارتمنت‌ها هر ساله در پوهنتون‌های افغانستان تدریس می‌شود . از طریق این ابتکار بیش از هزاران تن از استادان و محصلان پوهنځی‌های علوم اجتماعی پوهنتون کابل و دیگر پوهنتون‌های کشور بهرمند شده‌اند . همچنان این مرکز بعد از سال 1398 حدود ۸ ورکشاپ آموزشی در خصوص روش مقاله نویسی برای ژورنال‌های معتبر بین‌المللی در پوهنتون کابل و ولایات دایر نموده است که طی آن بیش از یک‌صد استاد آموزش مسلکی را فرا گرفته است.

جهت انتخاب موضوعات تحقیقی ورکشاپ‌ها و میزگردها برای محققان، متخصصان، پالیسی سازان، کارشناسان بخش مربوط به خصوص آنانی‌ که در پروسه تحقیق دخیل بوده اند در مورد برگزار می‌نماید. دیپارتمنت‌های‌مرکز ملی تحقیقات پالیسی در یک سال حد اقل یک تحقیق را انجام می‌دهند. این تحقیقات توسط استادان و محصلانی که دوره‌های آموزش روش تحقیق را فرا گرفته اند و با جنبه‌های مختلف موضوع آشنایی یافته‌اند تحت نظارت مستقیم مسؤول دیپارتمنت صورت می‌گیرد. گزارش‌های پروژه‌های تحقیقاتی پس از انتشار در سازمان‌های دولتی و خصوصی مرتبط‌، به افراد علاقه‌مند توزیع می‌گردد. تاکنون بیش از ده‌ها گزارش منتشر و توزیع شده است.

گالری رسانه

دو پایه فلتر آب آشامیدنی در لیله ذکور به بهره برداری سپرده شد

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

بخشی از سخنان وزیر محترم تحصیلات عالی شیخ ندا محمد ندیم صاحب به استادان پوهنتون کابل:

از فراغت محصلین سال ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل تجلیل صورت ګرفت

البوم تصاویر مراسم تجلیل فراغت ۱۴۰۱ هـ ش پوهنتون کابل

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا