زندگی نامه پوهاند دکتور محمد عثمان بابری رییس پوهنتون کابل

 

KC

پوهاند دکتور محمد عثمان بابری فرزند مرحوم الحاج محمد صدیق بابری استاد فارمکوگنوزی و فایتوتراپی در پوهنځی فارمسی پوهنتون کابل می‌باشد. وی در سوم جوزای سال ۱۳۹۹ به حیث رییس پوهنتون کابل منصوب گردید. دکتور بابری در سال ۱۳۴۱ دریک خانواده‌ای روشنفکر در ولایت هرات متولد گردیده پس از اتمام دوره مکتب، تحصیلات عالی دوره لیسانس و ماستری خود را در رشتۀ فارمسی از انستیتوت دولتی فارمسی پیتی‌گورسک کشور روسیه در سال ۱۳۶۴ با درجه عالی (باافتخار) تکمیل نموده است. همچنان ایشان تحصیلات دوره‌ی دکتورا (PhD) خود را در رشته فارمکوگنوزی دانشگاه فیلیپس- ماربورگ کشور آلمان در سال  ۱۳۹۸ به اتمام رسانید.

بابری پس از بازگشت به افغانستان در سال ۱۳۶۴، فعالیت اکادمیک و تدریسی خویش را در پوهنتون کابل آغاز نمود که تا کنون در دیپارتمنت فارمکوگنوزی پوهنځی فارمسی فعالیت می‌نماید.

پوهاند بابری به مدت پنج سال تا سال ۱۳۷۶ به عنوان معاون پوهنځی فارمسی و پس از آن در سال ۱۳۸۱ به عنوان رییس پوهنځی فارمسی در پوهنتون کابل انتخاب گردید، جایی‌که طی بیش از پنج‌سال در آن به اصلاحات اساسی و بازسازی در ساحات اکادمیک، اداری  و زیربنایی پرداخت.

دکتور بابری در سال ۱۳۸۶ مدت کوتاهی را به عنوان رییس عمومی فارمسی در وزارت صحت‌عامه منصوب شد، اما بعد از چند ماه به دلیل عدم تمایل رهبری آن‌زمان این وزارت برای ایجاد تغییرات لازم، از سمت خویش استعفاء داد و به تعقیب آن به حیث معاون امور علمی در پوهنتون کابل گماشته شد.

پوهاند دکتور بابری طی سالهای ۱۳۸۶- ۱۳۹۷ به حیث معین تدریسی و سپس معین علمی وزارت تحصیلات عالی ایفای وظیفه نموده و طی یک دهه در وزارت تحصیلات عالی با کمک همکاران متعهد خویش، دیدگاه استراتیژیک جدیدی را در این وزارت با تدوین پلان‌های ملی استراتیژیک اول و دوم، پالیسی های جدید در عرصه‌های مختلف تحصیلات عالی، چارچوب قانونی جدید برای تحصیلات عالی و... پرداخته و اقدامات‌عملی لازم را در بخش‌های مختلف به راه انداخت. نظام جدید کانکور، سیستم تضمین کیفیت و اعتباردهی در تحصیلات عالی کشور، آغاز تجدید کریکولم‌های درسی در سطح ملی، ارتقای ظرفیت اعضای کادر علمی، تفویض استقلالیت به پوهنتون‌ها، تغییر در اهداف تکنالوژی‌معلوماتی در تحصیلات عالی از جملۀ فعالیت‌های مهم تحصیلات عالی کشور در این دوره تلقی می‌گردند. قابل یادآوری می‌باشد که دکتور بابری در دو دوره به عنوان سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز ایفای وظیفه نموده است.

پوهاند دکتور بابری به حیث اولین رئیس هیئت مدیره پوهنتون آسیای جنوبی (SAARC) در کشور هند طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ ایفای وظیفه نمود. به همین سان، وی عضو شورای‌عالی اداره ملی استندرد (ANSA) از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷،  عضو کمیسیون عالی منع ‌خشونت‌علیه‌زنان (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۷) و معاون گروپ تحقیقات در تحصیلات عالی "یک کمربند و یک جاده" در چین از سال ۲۰۱۶ تا کنون می‌باشد.

وی با شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارهای متعدد ملی و بین‌المللیSAARC ، UNESCO، OIC و ‌British Council ، کنگره بین‌المللی گیاه شناسی و غیره، در مورد گیاهان طبی کشور و تحصیلات عالی افغانستان مقالات ارزشمندی را ارائه داشته است.

پوهاند دکتور بابری تا کنون در حدود سی مقالۀ علمی در بخش فارمسی و تحصیلات عالی، در افغانستان، روسیه و فرانسه به نشر رسانیده است و به همین سان مؤلف سه کتاب درسی نیز می‌باشد.

دکتور بابری به عنوان معین تدریسی و سپس معین علمی وزارت تحصیلات عالی، مسئولیت رهبری کمیته‌های مختلف ملی از جمله کمیته ملی بازنگری و انکشاف برنامه‌های درسی، کمیته ملی تحقیقات، کمیته تحصیلات فوق لیسانس، کمیته ملی کانکور و کمیته‌های متعدد دیگر را به عهده داشته است. پوهاند بابری از اثر تلاش‌های بی‌شائبه‌ی فوق‌الذکر جوایز متعددی را نیز از مراجع مختلف ملی و بین المللی کسب نموده است.

دکتور بابری متاهل بوده و سه فرزند دارد و در اخیر قابل یادآوری‌ست که ایشان به زبان‌های فارسی- دری، پشتو، انگلیسی و روسی تسلط کامل دارد.

گالری رسانه

کنفرانس علمی و تحقیقی تحت عنوان مطالعه و مدیریت آب های افغانستان به پیشواز افتتاح بند کمال خان

آغاز کمپاین نهال‌شانی در پوهنتون کابل

بخش دوم سخنرانی جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهور در باره اعمار صلح

بخش نخست سخنرانی جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهور در باره اعمار صلح

ویدیو همدلی دانشجویان شبکه پوهنتون های راه ابریشم با دوستان خود در پوهنتون کابل

ویدو همدلی دانشجویان شبکه پوهنتون های راه ابریشم با دوستان خود در پوهنتون کابل