درباره

عکس

مشکلات و آلودگی محیط ‌زیست و بیماری‌های ناشی از آن همه روزه حیات بشر را در سراسر دنیا با تهدید و چالش مواجه ساخته است و هرسال ده‌هاهزار انسان؛ حیات خود را از دست می‌دهد. بعضی حوادث محیطی غیرمترقبه می‌باشد که پیشبینی و جلوگیری آن مشکل است؛ مانند زلزله، توفان‌ها، خشک‌سالی، تغییراقلیم و غیره. ولی بعضی حوادث‌محیط ‌زیستی در نتیجۀ فعالیت‌های بشری ایجاد شده، مانند آلودگی میحط‌زیستی (آلودگی‌هوا، آب، خاک و زمین)، باریک شدن طبقۀ اوزون و گرم شدن کرۀ زمین، که این همه با آغاز فعالیت‌های صنعتی، استفادۀ بیش از حد منابع‌طبیعی، استفادۀ بیش از حد منابع انرژی فوسیلی و انرژی غیرقابل تجدید است. در قرن نوزدهم، بشر به انکشافات شایانی در عرصۀ صنعت و تکنالوژی دست یافت. بشر در صدد گشودن دروازه‌های بستۀ صنعت و تکنالوژی بود؛ اما به پیامدهای ناگوار انکشاف صنعت بی‌دوام و استفادۀ بیش از حد منابع انرژی تجدیدناپذیر توجه نکرد، که این روند به تدریج، محیط‌ زیست را متضرر ساخت و حال ترمیم آن ناممکن به نظر می‌رسد. اگر انسان‌ها جلو عوامل آلودگی روزافزون محیط‌زیست را نگیرند و برمبنای اساسات انکشاف پایدار عمل نکنند، پیامدهای بسیار خطرناک را در قبال خواهد داشت.     

روی این ملحوظ، نخست ادارۀملی حفاظت محیط‌زیست در چارچوب ادارۀ دولت ایجاد شد تا از خطرات حوادث محیط‌زیستی مدیریت و جلوگیری نماید و خطرات حوادث غیرمترقبۀ محیط ‌زیستی را نیز کاهش دهد. پوهنتون‌ها و نهادهای علمی کشور با ملاحظۀ روزافزون چالش‌های محیط‌زیستی، اشاعۀ علم محیط‌زیست، حفاظت محیط‌زیست، منابع‌طبیعی، مدیریت‌حوادث و انجام تحقیقات در این عرصه‌‌ها به ایجاد دیپارتمنت در این رشته‌ها مبادرت ورزیدند. به همین ترتیب، بنابر ضرورت و نیازمندی‌های جامعۀعلمی و بازارکار، در سال 1388 هجری‌شمسی دیپارتمنتی به نام "حفاظت محیط‌زیست و مدیریت‌حوادث" در چارچوب پوهنځی زمین‌شناسی ایجاد گردید. این دیپارتمنت به حیث اولین دیپارتمنت رشتۀحفاظت محیط‌زیست و مدیریت‌حوادث در افغانستان، رسمیت را کسب نمود. بعداً، مطابق اقتضای وقت، نظر به پلان توسعه‌یی پوهنتون کابل و همچنان اختصاصی‌ساختن ساحات مختلف اکادمیک، استادان پوهنتون کابل با همکاری وزارت تحصیلات عالی، پوهنځی مستقل محیط‌زیست را پیشنهاد کردند و بالاخره با تصویب شورای وزیران، پوهنځی محیط‌زیست، در چارچوب پوهنتون کابل ایجاد گردید و در سال 1392 با داشتن 430 تن محصل جدیدالشمول و 150 تن محصل از دیپارتمنت حفاظت محیط‌زیست و مدیریت‌حوادث در صنف‌‌های مختلف رسماً آغاز به کار کرد.

گالری رسانه

یک لابراتوار کامپیوتری مجهز برای دیپارتمنت انگلیسی پوهنځی زبان ها و ادبیات خارجی پوهنتون کابل ساخته شده است که استادان تحقیقات علمی خود را در آن انجام می دهند و دانشجویان نیز در بخش های مختلف از آن استفاده می کنند.

چه باید کرد؟ تحت عنوان (چه باید کرد؟) تمثیل هنری در رابطه با حفاظت از محیط زیست ارائه شد. از سوی محصلین دیپارتمنت تیاتر پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل به راهنمایی استادان تحت عنوان، چه باید کرد؟ تمثیل هنری از آگاهی عمومی در رابطه با حفاظت از محیط زیست

پوهنځی تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی پوهنتون کابل که در ساحه مکرویان_یکه توت قرار دارد، شما می‌تواند از فعالیت‌های علمی، اداری و تدریسی شان در این گذارش ويديويی معلومات حاصل نمایید!

کنفرانس تحت عنوان نزول القرآن که توسط اساتید محترم پوهنځی شرعیات ترتیب شده بود در پوهنتون کابل برگزار گردید. جزئیات بیشتر در گزارش ویدیویی!

چند قطعه عکس های زیبا از پوهنتون کابل در موسم بارانی

روز جهانی آب در پوهنتون کابل طی یک سلسله مراسم بزرگ تجلیل شد. ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

در دیدار سفارت چین در کابل از محصلین برتر پوهنتون کابل با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی تجلیل شد.ادامه مطلب در گزارش ویدیویی آماده شده:

پوهنتون کابل در سال ۱۴۰۲ هـ ش، به ارزش حدود ۹۰ میلیون افغانی ده ها پروژه انکشافی و توسعه را تطبیق نموده است. گزارش ویدیویی:

کار قير ریزی با سرکهای نو در داخل پوهنتون کابل آغاز گردید

کار ساخت پارک محصلین به وسعت 12 جریب زمین در محوطه پوهنتون کابل افتتاح گردید

آلبوم عکس های بهاری محوطه زیبای پوهنتون کابل سال ۱۴۰۲ هـ ش

البوم تصاویر صحن زیبا پوهنتون کابل بعد از باران ملایم و زیبا