امتحانات کانکور ولایت کابل در پوهنتون کابل آغاز یافت

Abdul Hai Alamyar
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱۵ - ۱۴:۴۴
dfsa

دور اول و دوم امتحانات کانکور ولایت کابل طی محفل افتتاحیه‌ای که به ساعت ۷ قبل از ظهر روز پنج‌شنبه مؤرخ ۱۳ سنبله سال جاری ازسوی اداره ملی امتحانات در سالُن کتابخانه مرکزی پوهنتون کابل تدویر یافته بود، با حضور پوهندوی سیدفرهاد شهیدزاده معین امور محصلان و محترم نوراحمد درویش معین امور مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، پوهاند دکتور محمدعثمان بابری رئيس پوهنتون کابل، پوهاند عبدالقدیر خموش رئیس اداره ملی امتحانات، معاونین پوهنتون کابل، تعدادی دیگر از شخصیت‌های علمی و ملی کشور و با اشتراک حدود ۲۴۸۶۰ داوطلب دور اول و دوم این امتحانات آغاز گردید.

پوهاند عبدالقدیر خموش رئیس اداره ملی امتحانات با سخنرانی در محفل افتتاحیه این امتحانات گفت که، در امتحانات عمومی کانکور امسال حدود ۲۹۰ هزار داوطلب واجد شرایط از سراسر کشور ثبت نام کرده است که از میان این داوطلبان بالاتر از ۱۴۶ هزار تن آنان در پوهنتون‌های عالی و نیمه‌عالی دولتی جذب شده و در حدود ۱۵۰ هزار داوطلب دیگر درصورت اخذ نمره‌های کافی جهت تداوم تحصیلات عالی به پوهنتون‌های خصوصی کشور معرفی خواهند گردید. بر اساس معلومات آقای خموش از میان حدود ۱۴۶هزار داوطلبان برتر این امتحانات که نمره‌های قبولی را اخذ مینمایند ۲۰هزار آنان از فارغان مدارس دینی، ۱۰هزار آن برای رشته‌های شبانه پوهنتون کابل، ۵۰ هزار آن برای انستیتیوت‌های نیمه عالی، حدود ۵هزار از فارغان صنوف ۱۴ انستیتیوت‌ها در رشته‌های مربوطه پوهنتون‌های کابل و متباقی آنها در رشته‌های عالی پوهنتون‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی کشور جذب خواهند گردید.

در دور اول تا چهارم امتحانات کانکور کابل (۱۳ و ۱۴ سنبله) حدود ۴۹۷۰۴ داوطلب اشتراک خواهند داشت که ازین میان ۲۷۴۵۳ تن آنان را پسران و ۲۲۲۵۱ تن آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

اداره ملی امتحانات که قرار است به روز جمعه ۱۴ سنبله دورهای سوم و چهارم امتحانات را در دو وقت متفاوت قبل از ظهر و بعد از ظهر برگزار نماید اعلام نموده است که آنعده از داوطلبانی که به هر دلیلی از اشتراک در امتحانات کانکور ولایات شان بازمانده اند با مراجعه به صفحه فیس‌بوک و یا ویب‌سایت « اداره ملی امتحانات NExA» فورمه امتحانات متفرقه را خانه پری کرده و سپس طبق هدایات در جریان هفته پیش‌رو به اخذ کارت و بیومتریک اقدام نمایند تا بتوانند در امتحانات متفرقه عمومی که قرار است به روز جمعه بعدی مؤرخ ۲۱ سنبله ازسوی این اداره در پوهنتون کابل برگزار شود اشتراک ورزند.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۴ - ۱۷:۱۵
Background image

هیئت رهبری پوهنتون کابل از جریان پروسه ثبت نام محصلان جدیدالشمول سال ۱۳۹۹ پوهنتون بازدید نمودند

هیئت رهبری پوهنتون کابل به روز یک‌شنبه چهارم جدی - روز دوم پروسه ثبت نام محصلان جدیدالشمول سال ۱۳۹۹ پوهنتون (HEMIS) که بر اساس فیصله شورای علمی پوهنتون، به روز شنبه مؤرخ ۳ عقرب سال. . .

شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۱۶:۲۰
Background image

پروسه ثبت نام محصلان جدیدالشمول سال ۱۳۹۹ پوهنتون کابل آغاز یافت

پروسه ثبت نام محصلان جدیدالشمول سال ۱۳۹۹ پوهنتون کابل (HEMIS) بر اساس هدایت مقام ریاست و فیصله شورای علمی پوهنتون، به روز شنبه مؤرخ ۳ عقرب سال جاری با حضور محصلان جدیدالشمول رشته‌های. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۴ - ۹:۵۳
Background image

از روز جهانی صحت روان در پوهنتون کابل تجلیل گردید

از دهم اکتوبر روز جهانی صحت روان که برابر بود با ۱۹ میزان سال جاری خورشیدی، طی محفلی در پوهنتون کابل تچلیل گردید.

این محفل که به روز یک‌شنبه مؤرخ ۲۰ میزان سال جاری از سوی مسئولان مرکز. . .

BACK TO NEWS