وضعیت فعلی و دستاورد های پوهنځی ژورنالیزم

 پوهنځیژورنالیزم پوهنتون کابل درحال حاضر دارای 22 استاد( یکنفر داکتر 8 نفر ماستر و 13 نفر لیسانس) می باشد. که در دو دیپارتمنت رادیو تلویزیون و مطبوعات به صورت روزانه و شبانه محصلان را با کمیت  650نفر( دختر و پسر) را  به گونه عملی نظری تدریس می کند.

تدریس در این  پوهنځی هم به گونه لکچر و هم به صورت پاورپاینت می باشد. این  پوهنځی در شرایط کنونی جهت ارتقای مهارتهای استادان و محصلان به جلب همکاری کشورها و نهاد تلاش می‏ورزد. که هم اکنون با استفاده از برنامه توامیت بین پوهنتون نبراسکا- اوماهای ایالات متحده امریکا و پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل تعمیر سه طبقه یی همراه با استدیو های رادیو تلویزیون و مطبعه دیجیتالی  اعمار شده که به زودی به بهره برداری سپرده می شود در ضمن کورس های تدریس زبان انگلیسی برای استادان در دو سطح به اساس توامیت متذکره جریان دارد. و تا کنون نه تن از استادان این پوهنځی به پوهنتون نبراسکا – اوماها جهت آموزش و تبادل تجارب سفر کرده اند که گروپ بعدی در تابستان 1392 عازم امریکا می شوند.

دستاورد های این پوهنځی را می توان چنین برشمرد:

 1. چاپ مجله علمی ژورنالیزم
 2. چاپ 15 عنوان لکچر نوت های درسی این  پوهنځی به صورت کتاب به هزینه شخصی استادان
 3. دریافت لابراتوار مکمل عکاسی از کشور ترکیه، برای تدریس کارهای عملی مضمون فوتوژورنالیزم
 4. تکمیل وسایل استدیوی تعلیمی تلویزیون از طرف سفارت ترکیه جهت انجام کارهای عملی در عرصه تولید برنامه های تلویزیون
 5. آغاز مجدد فعالیت رادیو صدای پوهنتون با کارهای عملی محصلان
 6. استخدام دو تن از افراد مسلکی در استدیوی تعلیمی رادیو و تلویزیون
 7. ایجاد یک کتابخانه تخصصی در داخل  پوهنځی
 8. اکمال مجدد لابراتوار کمپیوتر به کمک موسسه آیشافوندیشن به میانجی گری سفارت ایالات متحده امریکا
 9. گفتگو با یکی از پوهنتون های ایران جهت همکاری  در تدویر برنامه های ماستری و دکتری در این پوهنځی
 10. تجدید نظر و تکمیل کریکولم جدید این  پوهنځی با معیارهای کریدت
 11. ترجمه سه عنوان کتاب درسی جدید به نامهای( ژورنالیزم تحقیقی، ان دیزاین و آنلاین ژورنالیزم) از زبان انگلیسی به دری به همکاری مالی سفارت امریکا
 12. برگشت یکتن از استادان جوان این پوهنځی از بورس ماستری از کشور امریکا و پیوستن دوباره او به  پوهنځی
 13. آمادگی برای تدویر ورکشاب آموزشی دو هفته در مورد تخنیک رادیو تلویزیون دیجیتالی در داخل پوهنځی به همکاری مالی کشور آلمان از طرف رادیو دویچی وله برای 12 تن از استادان دیپارتمنت رادیو تلویزیون در اپریل 2013
 14. دریافت دو پایه پروجکتور مستعمل از جانب انجمن زنان ژورنالیست فنلند
 15.  شامل ساختن چهار مضمون جدید در کریکولم پوهنځی

فعالیت های علمی و فرهنگی این پوهنځی:

به اساس پروتوکول همکاری بین پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل و نهاد دی ای دی آلمان  کتابهای زیرین از استادان پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل به کمک مالی موسسه DED  آلمان از چاپ برآمد. چاپ این کتاب ها سهولت های مزید را در روند اموزش ژورنالیزم کشور فراهم کرده است و برای دست اندکاران این دستاورد بزرگی محسوب می شود.

 بازدید و ملاقات کادر پوهنتون نبراسکا از پوهنځی ژورنالیزم

 

 

 

پروتوکول همکاری علمی بین پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل و پوهنتون نبراسکا اوماهای ایالات متحده امریکا با حضور هیأت بلند پایه پوهنتون کابل و رییس و استادان پوهنځی ژورنالیزم عقد گردید. بعد از عقد پروتوکول، تامسن رییس پوهنتون نبراسکا و تعدادی از استادان بخش ژورنالیزم از پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل بازدید نمودند.

به اساس عقد پروتوکول همکاری سالانه تعدادی از استادان و محصلان پوهنځی ژورنالیزم،  جهت تقویه‏ی لسان انگلیسی و مهارت های به روز شده‏ی ژورنالیزم وارد پوهنتون نبراسکای ایالات متحده امریکا می‏شوند.

این همکاری که سه سال ادامه خواهد یافت، استادان و تکنیشن های پوهنتون نبراسکا نیز در پوهنځی ژورنالیزم کورسهای آموزشی را در عرصه های مسایل تخنیکی رادیو، تلویزیون و مطبعه دایر می نمایند.

پروتوکول همکاری علمی پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون کابل با دیپارتمنت کمونکیشن پوهنتون نبراسکای امریکا

این پروتوکول که در میزان 1389 برای سه سال با پوهنتون نبراسکای ایالات متحده امریکا به امضا رسیده است که به اساس این پروتوکول سالانه پنج تن از استادان اناث و ذکور برای یک دوره 9 هفته یی جهت فراگیری زبان انگلیسی و آشنایی با میتود درسی این پوهنتون عازم ایالات متحده امریکا می شوند که دور اول این گروپ در ماههای مارچ، اپریل و می 2011 عازم امریکا شدند و علاوه به اموزش انگیسی از ایالات و اثار تاریخی این کشور نیز دیدن به عمل آورد و در ضمن کار بالای کریکولم پوهنځی ژورنالیزم نظر به مواد پروتوکول عقد شده نیز صورت گرفت و ایجاد یک مرکز ترجمه جهت غنی سازی مواد و ممد درسی این فاکولته نیز از فقره های اساسی این پروتوکول می باشد قابل یاد آوریست که گروپ دوم استادان پوهنځی ژورنالیزم در اوایل 2012 عازم کشور ایالات متحده امریکا می شوند. و نظر به همکاری متقابل یک گروپ از کارشناسان و استادان بخش ژورنالیزم جهت همکاریهای علمی و تخینکی وارد افغانستان خواهند.

یکی دیگراز دستاوردهای عمده این پوهنځی در دهه اخیر ساختمان این پوهنځی به کمک مالی سفارت ایالات متحده امریکا است که مجهز با لابراتوارهای مطبعه، رادیو و تلویزیون همراه با صنوف درسی در عقب تعمیر پوهنځی روانشناسی می باشد که درسال 1391 به بهره برداری سپرده خواهد شد.

ورکشاپ کریکولم سازی از جانب یونسکو :

به تاریخ 27 سپتمبر 2011 یک تیم کاری یونسکو از کشور مالیزیا  به اشتراک آریا و ذوالکرمین جهت برگزاری ورکشاپ به کابل آمده و ورکشاپ یک روزه را در این پوهنځی راه اندازی کردند در این ورکشاپ معاون علمی پوهندوی محمد سلیم رحیمی،  رییس پوهنځی تعلیم و تربیه،  استادان پوهنځی ژورنالیزم و استادان پوهنتون اشتراک ورزیده و نظرات شانرا پیرامون ساختار کریکولم جدیدارایه نمودند دراخیر محفل با بیانیه پوهاند حمیدالله امین رییس پوهنتون کابل پیراموان ارزشمندی کریکولم پایان یافت و  سرتیفکت های اشتراک کننده توسط رییس پوهنتون کابل توزیع گردید.