ملاقات رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی با مسئول مرکز تجارت بین‎المللی « ITC ».

امروز چهار شنبه مؤرخ 25 سرطان سال جاری، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی با محترم صدیق الله مجددی مسئول دفتر مرکز تجارت بین المللی «ITC» در کابل، در دفتر کارش دیدار و روی چارچوب همکاریهای پوهنتون کابل با مرکز تجارت بین‎المللی بحث و  تبادل نظر نمودند.

محترم فاروقی بابت تشریف‎آوری و توجهات خاص مسئول دفتر ITC  که در اجرائی شدن برنامه های پوهنتون کابل نموده اند تشکر کرده و از همکاریهای همیشه‎گی آن نهاد با دولت افغانستان و پوهنتون کابل استقبال نمودند.  همچنان در این دیدار هردو جانب  روی چارچوب همکاری های پوهنتون کابل با آن دفتر و ایجاد مرکز منابع آموزشهای تجارت جهانی«Resource Center for WTO  Studies»  در این پوهنتون نیز صحبت نمودند.

در ادامه، آقای فاروقی عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی را ضروری، مفید و نیک پنداشته و از همکاریهای دفتر مرکز تجارت بین المللی«ITC» با ادارات افغانستان در عرصۀ فراهم سازی امکانات تخنیکی و آموزشی در حوزه اجراات مربوط به سازمان تجارت جهانی «WTO» نیز سپاسگزاری کردند.

سپس، آقای مجددی ضمن قدردانی و امتنان از همکاری رهبری پوهنتون کابل خواست تا دفترITC  و نمایندگی سازمان تجارت جهانی «WTO » را در ایجاد این مرکز همکاری نماید تا محصلان پوهنتون کابل بتوانند با استفاده از برنامههای آموزشی این مرکز و از فرصتهای موجود در عرصه های تجارت جهانی بهره ببرند.

در این ملاقات محترم پوهنیار محمدرضا فرزام معاون اداری و مالی این پوهنتون  همکاری های قبلی این نهاد با ادارات افغانستان و مشخصاً با پوهنتون کابل را مفید خوانده و برای ایجاد مرکز منابع تحقیقی و آموزشی WTO  در پوهنتون کابل و شامل سازی کریدت های درسی در کریکولم رشتههای مربوطه را  نیز مفید و ضروری دانسته و اعلام آمادگی نمودند.

قابل تذکر است که افغانستان در سال 2016 عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب نمود و دفتر مرکز تجارت بین المللی( ITC )  در کابل که دفتر مرکزی آن در شهر جینیوای کشور سویس موقعیت دارد در چارچوب سازمان تجارت جهانی فعالیت داشته و یکی از دفاتر هماهنگ کننده و تسهیل کنندۀ برنامه‏های این سازمان در افغانستان می‏باشد.