کمپاین عملی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در پوهنتون کابل

پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی جهت استقبال از آغاز کار عملی پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در پوهنتون کابل، در سالُن کتابخانه‌ی این پوهنتون حضور یافته و این پروسه با پاشیدن دواهای ضد عفونی توسط کارمندان بخش خدماتی این پوهنتون و بر وفق هدایات وزارت صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مکان‌ها و ادارات مختلف آن آغاز گردید.

آقای فاروقی در این برنامه که با حضور آقای مسعود پیروزی معاون امور مالی و اداری، پوهنوال دکتور تفسیره هاشمی معاون امور محصلان، تعدادی از رؤسای پوهنځی‌ها، استادان، آمران و کارمندان این نهاد علمی نیز همراه بود ابتدا آغاز این کار را یک عمل نیک وضرورت جدی خوانده و طی سخنانی ضمن تشکری از بخش خدماتی پوهنتون، برای تمامی مسئولان و کارمندان این نهاد هدایت داد تا به دستورات و اعلامیه‌های وزارت صحت عامه توجه جدی داشته و در حفظ جان و سلامت خود، خانواده و محیط کاری شان تلاش نمایند. در ادامه‌ی این برنامه کارمندان بخش خدماتی مجهز با وسایل دواپاشی کار عملی ضد عفونی سازی را از سالُن و دفاتر کتابخانه‌ی مرکزی این پوهنتون آغاز نموده و بالترتیب دفاتر ریاست پوهنتون، معاونیت امور محصلان، امور مالی و اداری، خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه را دواپاشی نمودند. قرار است این پروسه ادامه یافته و تمام ادارات کاری و صنوف درسی پوهنځی‌های ۲۱گانه‌ی پوهنتون بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ جان و سلامت محصلان، استادان، کارمندان و مراجعین این پوهنتون، ضد عفونی شوند.

بر اساس اطلاعات ویروس کرونا (COVID19) حدود دو ماه قبل در شهر ووهان چین شیوع و سپس به سایر شهرهای این کشور و کشورهای دیگر دنیا گسترش یافت که بر اساس آخرین آمار فعلاً علایم آن در حدود ۱۳۵  کشور دنیا مشاهده شده و قربانی گرفته است. افغانستان یکی از این کشورها می‌باشد که تاکنون ۲۱ واقعه‌ی مثبت ناشی ازین ویروس درآن ثبت شده است و اینک ازسوی رهبری حکومت تصمیم گرفته شده تا تمام ادارات دولتی و غیر دولتی تدابیر جدی جهت جلوگیری از شیوع و گسترش این ویروس روی دست بگیرند که تعطیلی تمامی مؤسسات تحصیلی، مکاتب و مراکز آموزشی در سطح کشور یکی از این برنامه‌ها می‌باشد.