سمینار علمی معرفی، اهمیت کلینیکی و راه‌های پیشگیری از «ویروس کرونا» در پوهنتون کابل تدویر یافت

سمینار علمی «معرفی، اهمیت کلینیکی و راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا توسط استادان پوهنځی فارمسی در ادیتوریم مرکزی این پوهنتون برگزار گردید.

در این سمینار علمی که به روز دوشنبه ۲۸ دلو سال جاری با حضور پوهنوال آقا محمد ژکفر رئیس پوهنځی فارمسی، تعدادی از رؤسای سایر پوهنځی‌ها، استادان و محصلان پوهنتون کابل در ادیتوریم مرکزی این پوهنتون برگزار گردید ابتدا پوهنوال آقا محمد ژکفر رئیس پوهنځی فارمسی به ایراد سخن پرداخته ضمن عرض خوش آمدید به حضار برنامه و ابراز خرسندی از برگزاری بموقع این سمینار علمی، برنامه را به معرفی گرفته و در ارتباط با ویروس کشنده‌ی کرونا نیز معلومات داد.

سپس، پوهاند دکتور بابُری مشاور وزارت تحصیلات عالی در این سمینار علمی سخنرانی نموده و در ارتباط با موضوعیت ویروس کرونا و اهمیت معلومات دهی در ارتباط با آن و همچنان برگزاری بموقع این سمینار علمی سخنرانی نموده و از مسئولان پوهنځی فارمسی بابت برگزاری آن تشکر و ابراز قدردانی نموده و در ادامه پوهنیار حشمت‌الله یوسفی استاد پوهنتون کابل تحت عنوان «معرفی امراض ویروسی نو پدید و باز پدید»، پس از وی پوهندوی حمیدالله راسخ استاد پوهنتون کابل تحت عنوان «اهمیت کلینیکی و راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا» و به تعقیب آن پوهنیار محمد امان بهادری با عنوان «معرفی امراض ویروسی مشابه به کرونا ویروس و تفکیک آنها با ویروس کرونا» سمینارهای خویش را ارائه نمودند که مورد توجه ویژه‌ی حاضرین برنامه قرار گرفت.

ویروس کرونا یکی از جدیدترین ویروس‌های کشنده می‌باشد که خاستگاه و اولین قربانی آن از شهر ووهان کشور چین بود. براساس آخرین آمار تا تاریخ ۱۷ فبروری ۲۰۲۰ مطابق با ۲۸ دلو سال جاری مبتلایان این ویروس درحدود ۷۱۳۳۴ تن گزارش گردیده است که ازین میان درحدود ۱۷۷۵ تن آن جان‌های خویش را از دست داده و حدود ۱۱۰۸ تن افراد مصاب به این ویروس از اثر پیشگیری بهبود یافته و صحت‌یاب گردیده اند. سرماخوردگی عادی، تب، سرفه، جان دردی، عضله دردی و... از علایم این ویروس گفته شده است که لازم است تمامی شهروندان کشور به محض روبرو شدن با این مشکلات صحی به نزدیکترین شفاخانه‌ی محل شان مراجعه نموده و مشکل شان را با داکتران در میان بگذارند.

قابل یادآوری می‌باشد که رعایت فاصله در محلات پر تجمع، عدم تماس غیر ضروری با افراد مشکوک، جلوگیری از سفرهای غیر ضروری به کشورها و شهرهایی که شاهد این ویروس بوده اند و... یکی از پیشگیرانه ترین راه‌های جلوگیری از مصاب به این ویروس توصیه گردیده است.