افتتاح کار بازسازی مقبره علامه سید جمال‌الدین افغانی در محوطه پوهنتون کابل

کار بازسازی و مرمت مقبره علامه‌ سید جمال‌الدین افغانی که در محوطه پوهنتون کابل موقعیت دارد با حضور معاون دوم ریاست جمهوری، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، معاون دوم مجلس سنا،رئیس و استادان پوهنتون کابل، تعدادی از اعضای پارلمان،  سفیر کشور اندونیزیا در کابل، رئیس پوهنتون طبی کابل و... افتتاح گردید.

قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه این برنامه که به روز سه شنبه ۱ دلو سال جاری در سالن جلسات مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل تدویر یافته بود سخنرانی نموده ضمن ابراز خرسندی از بازسازی آرامگاه سید جمال الدین افغانی، درمورد اندیشه، مبارزات و فعالیت های علمی و فرهنگی سید جماالدین نیز سخنانی ارزشمندی را ایراد نمودند.  آقای دانش سید جمال‌الدین افغانی را یک روشنفکر آزادی خواه عنوان کرده و با اشاره تاریخی به تحولات عصر سید جمال‌الدین، گفت که روشنگری و اصلاحگری سید جمال‌الدین بر اصل استعمار ستیزی و استبداد ستیزی استوار بود و او برای دست یابی به این هدف اتحاد میان شیعه و سنی را یک اصل حیاتی می دانست که این اندیشه‌ها برای امروز ملت‌های مسلمان و مردم افغانستان نیز راهگشا است.  آقای دانش در ختم سخنانش اظهار امیدواری نمود که همینگونه که آرامگاه این شخصیت بزرگ دنیای شرق مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است یک روزی اندیشه‌های او نیز بازخوانی شده و عملی گردد.

همچنان، پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی به ایراد سخن پرداخته ابتدا ضمن ابراز خرسندی از تحقق آرزوی دیرینه‌ی پوهنتون کابل مبنی بر بازسازی مرقد این شخصیت بزرگ دنیای شرق در محوطه پوهنتون کابل گفت، متأسفانه طی چندین سال جنگ در کشور این آرامگاه نیز صدمات جدی دیده است اما خوشبختانه این ثروت فرهنگی و ارزشمند جامعه اسلامی و افغانی با توجه دولتمردان در جریان ۱۸سال گذشته یک بار ازسوی وزارت تحصیلات و پوهنتون کابل و بار دیگر ازسوی وزارت اطلاعات و فرهنگ مورد بازسازی قرار گرفته است و اینک این یک اتفاق نیک و خوشخبری برای مردم کشور است که این آرامگاه بشکل معیاری دوباره ترمیم و بازسازی می‌گردد. آقای فاروقی بازسازی این آرامگاه را یک اتفاق نیک دانسته و ضمن تشکری از رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و وزارت شهرسازی و اراضی بابت بازسازی آن، این اقدام نیک و تاریخی را برای مردم کشور  و خاصتاً خانواده پوهنتون کابل بمثابه  متولی مقبره و مشعلدار نگرش‌های علمی و فلسفی علم بردار آزادی و تجدد علامه سید جمال الدین افغانی مبارک عرض نمود.  آقای فاروقی در ختم سخنانش پوهنتون کابل را متعهد به احیا و استفاده معقول مبتنی بر اصول و ارزشها از محوطه آن برای برنامه های علمی و فرهنگی خوانده و اظهار امیدواری نمود که همزمان با ساخت این مکان سایر اماکن فرهنگی و تاریخی کشور نیز تثبیت و بازسازی گردند.

آقای جواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی نیز در این برنامه به ایراد سخن پرداخته ضمن قدردانی از حضور اشتراک کنندگان، این آرامگاه را یک نماد تاریخی کشور دانسته و در ارتباط با جزئیات پروژه صحبت نموده و در ادامه تمام اشتراک کنندگان در محوطه مقبره حضور یافته و با قطع نوار کار بازسازی آن را رسماً افتتاح نمودند.

علامه سید جمال‌الدین افغانی (۱۲۱۷ – ۱۲۷۵) که در ولایت کنر تولد یافت یکی از مفاخر بزرگ دنیای شرق و دانشمند مشهور جهان اسلام بوده و دارای چندین آثار مشهور و اندیشه‌های راهگشا و پر اهمیت علمی در بخش‌های گوناگون می‌باشد. این شخصیت تاریخی درسال ۱۲۷۵ بر اثر مریضی سرطان در استانبول ترکیه چشم از جهان فرو بست که پیکر وی حدود ۷۶ سال پیش به افغانستان انتقال و در محوطه‌ی پوهنتون کابل به خاک سپرده شده است.