نشست هیأت رهبری و محصلان پوهنتون کابل با سفیر و نماینده دایمی « سازمان همکاری‌های اسلامی» در افغانستان

نماینده سازمان همکاری‌های اسلامی/ Organization of the Islamic Cooperation – OIC به روز چهارشنبه مؤرخ ۱۳ قوس سال جاری با حضور در پوهنتون کابل به هدف بحث و گفتمان روی موضوع صلح و تلاش‌ها در جهت تسهیل این پروسه ازسوی جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی بشمول (OIC) طی یک نشست رسمی با رئیس این پوهنتون،اعضای شورای علمی پوهنتون ، تعدادی از رؤسای پوهنځی‌ها، استادان و محصلان این نهاد علمی دیدار و روی موضوعات صلح افغانستان و نقش و تلاش‌های سازمان همکاری‌های اسلامی و قشر اکادمیک کشور تبادل نظر نمود.

آقای حسین اوونی بوتزالی سفیر و نماینده سازمان همکاری‌های اسلامی در افغانستان در این نشست ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن فرصتی برای گفت‌وگو با مسئولان و محصلان پوهنتون کابل از گذشته‌های دور اتفاقات تاریخی افغانستان، کارکردهای ایشان در سی‌وهشت سال فعالیت‌های دیپلوماتیکی و اهداف سازمان همکاری‌های اسلامی بویژه نقش این نهاد در افغانستان صحبت نمود. آقای بوتزالی گفت در نظر دارد تا به نمایندگی از سازمان همکاری‌های اسلامی با محوریت مشترکات اسلامی و برجسته‌سازی اخوت اسلامی برای طرف‌های درگیر در افغانستان به گفتمان صلح این کشور پرداخته و تلاشی را در جهت تسهیل این پروسه مهم و ملی  راه اندازی نماید. او در پایان سخنانش توافق و همدلی میان افغان‌ها را برای همزیستی مسالمت‌آمیز و تأمین صلح ضروری دانسته و با تأکید بر دین مشترک، کتاب مشترک و پیامبر مشترک میان مسلمانان بويژه طرف‌های درگیر در افغانستان بعنوان یکی از مهمترین راه‌حل برای میسر شدن زمینه‌های صلح، از مسئولان پوهنتون کابل بخاطر فراهم‌سازی اولین نشست مشترک به هدف راه اندازی گفتمان صلح ازسوی این سازمان در این پوهنتون تشکر و قدردانی نمود. وی از مسئولان این نهاد علمی خواست تا در بسیج اقشار اکادمیک کشور در امر تسهیل پروسه‌ی صلح تلاش نمایند.

سپس پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی ضمن ابراز خوش آمدید به آقای بوتزالی از حضور وی در پوهنتون کابل اظهار خرسندی نموده و از تلاش‌های سازمان همکاری‌های اسلامی در فراهم شدن زمینه‌های صلح در افغانستان تشکر نمود. آقای فاروقی در این نشست گفت، گفت‌وگوهای قبلی در ارتباط با صلح افغانستان به صورت یکجانبه برگزار گردیده بود که این مساله باعث ابهام میان صنف سیاسی افغانستان شده و خط سرخی را که در لویه‌جرگه مشورتی صلح توسط حدود ۳۵۰۰ اشتراک کننده از سراسر ولایات و از اقشار و اقوام مختلف تعیین شده بود درنظر نگرفتند. لذا از نماینده این سازمان بخاطر اینکه تأکید بر نقش و سهم گیری طرف‌های گوناگون مساله افغانستان دارند تشکر نموده و سخنان و پیشنهادات وی را ناشی از خلوص نیت او و دلسوزانه توصیف نمود. آقای فاروقی در این نشست از نماینده این نهاد که نقش پر رنگ در صلح افغانستان دارد و سایر نهادهای بین‌المللی دخیل در قضایای ساخت و ساز و راه اندازی پروسه صلح کشور خواست تا در ارتباط به پروسه صلح که برای افغان‌ها مهم و حیاتی می‌باشد توجه جدی داشته و مردم این کشور را همکاری نمایند.

تعدادی دیگر از استادان و محصلان حاضر در این نشست نیز دیدگاه‌ها و سوالات شان را راجع به پروسه صلح و نقش سازمان همکاری‌های اسلامی در این پروسه ایراد نموده و در ارتباط با هرکدام پاسخ داده شده و صحبت‌های مفصل صورت گرفت.

سازمان همکاری‌های اسلامی متشکل از ۵۷ کشور اسلامی می‌باشد که به هدف هماهنگی و تسهیل همکاری‌ها میان کشورهای مزبور تأسیس گردیده است. این سازمان در کشورهای فوق نمایندگی دارد و دفتر نمایندگی آن در افغانستان اکنون تحت نظر آقای بوتزالی در صدد تلاش برای تسهیل پروسه صلح این کشور می‌باشد.