نمایشگاه نقاشی اسلامی و تاریخی در پوهنتون کابل تدویر یافت

پوهنتون کابل از دوشنبه 13 تا روز پنجشنبه 16 عقرب سال جاری با به نمایش گذاشتن دهها اثر ارزشمند نقاشیِ استادان و محصلان پوهنځی هنرهای زیبا در محوطه‌ی این پوهنځی، که با اماکِن و تصاویر تاریخی و اسلامی مرتبط بودند شاهد تدویر نمایشگاه نقاشی موسوم به "نمایشگاه نقاشی اسلامی و تاریخی" بود.

این نمایشگاه، به روز دوشنبه 13 عقرب سال جاری با حضور رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی، معین مالی و اداری و رؤسای بخش‌های گوناگون وزارت تحصیلات عالی، رؤسای پوهنځی‌ها، استادان و محصلان این نهاد علمی در تالار همایش‌های پوهاند محمدنعیم فرهان واقع در این پوهنځی افتتاح گردیده و برای سه روز غرض نمایش به هزاران بازدید کننده‌ ادامه داشت.

پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی با سخنرانی در محفل افتتاحیه‌ی این نمایشگاه، ابتدا تشریف آوری مهمانان را در پوهنتون کابل خوش آمدید گفته و بخاطر تدویر آن از مسئولان پوهنځی هنرهای زیبا تشکر نمود. آقای فاروقی در این محفل، هنر، بویژه نقاشی را در شکل دهی ذهنیت انعطاف پذیر و مثبت گرای جامعه مؤثر خوانده و از آن بعنوان بازتاب دهنده‌ی واقعیت‌های اجتماعی، عواطف و احساسات و ایده‌های مثبت یاد نمود. وی تأکید نمود که چنین برنامه‌ها تداوم یافته و هر از گاهی  از طریق آن کارکردها و زحمات استادان و محصلان این نهاد علمی به نمایش گذاشته شود.

دوکتور احمد سیر مهجور معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی و آقای سمیع الله نبی‌پور رئیس پوهنځی هنرهای زیبای پوهنتون کابل از دیگر سخنرانان این محفل بودند که هرکدام به تعبیر خویش هنر را بازگو کننده احساس و واقعیت‌های اجتماعی و بیان کننده‌ی ناگفتنی‌های درونی انسان خوانده و به حمایت از اینگونه برنامه‌ها و تداوم آن تأکید و تعهد نمودند.

محفل افتتاحیه‌ی این نمایشگاه با تقدیر و اهدای اثر ارزشمند نقاشی توسط معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، رئیس و استادان پوهنځی هنرهای زیبا و یکعده شخصیت‌های بلند مرتبت هنری کشور به پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل که ازسوی استاد صدیق ژکفر استاد پوهنځی هنرهای زیبا نقش بسته بود خاتمه یافته و سپس با قطع نواری، این نمایشگاه رسماً افتتاح و برای سه روز به روی بازدیدکنندگان در محوطه‌ی پوهنځی هنرهای زیبای این پوهنتون ادامه داشت.

هنرهای زیبا با داشتن هفت دیپارتمنت در بخش‌های گوناگون هنری، یکی از پوهنځی‌های مهم پوهنتون کابل می‌باشد که همه ساله با برگزاری کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های هنری زبانزد تعداد زیادی از شهروندان کشور می‌باشد.