ملاقات رئیس پوهنتون کابل با قنسول سفارت مصر در کابل

قنسول سفارت مصر در کابل همراه با هیأت همراهش با حضور در دفتر ریاست پوهنتون کابل، با پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی دیدار و دو طرف روی موضوعات مورد نظر تبادل نظر و گفت‌وگو نمودند.

در این دیدار که به روز چهارشنبه 14 عقرب سال جاری با حضور رئیس پوهنتون کابل، قنسول قبلی و جدید سفارت مصر، سه تن شیوخ و پروفیسورانِ پوهنتون الازهر مصر انجام یافت، ابتدا قنسول سفارت مصر در کابل با یاد آوری از تفاهم‌نامه‌های همکاری‌های علمی میان پوهنتون الازهر کشور مصر و پوهنتون کابل، روابط این دو نهاد را سابقه دار و پوهنتون کابل را یکی از مراکز علمی معتبر و شناخته شده‌ی افغانستان در پیشگاه مسئولان امور و مردم آن کشور دانست. وی در تداوم سخنانش بر برگزاری دوره‌های آموزش لسان عربی برای محصلان پوهنتون کابل، اعطای بورسیه‌های تحصیلی ماستری و PhD پوهنتون‌های مصر برای محصلان افغانستان و تسهیل همکاری‌های بیشتر علمی میان نهادهای اکادمیک دو کشور تأکید و تعهد نمود.

سپس پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی ضمن ابراز خوش‌آمدید به آنها در دفتر ریاست این پوهنتون و استقبال از پیشنهادات همکاری‌های شان، از روابط حسنه‌ میانِ دو کشورِ مصر و افغانستان اظهار خرسندی نموده و مصر را کشور مهم در سطح کشورهای اسلامی خواند. آقای فاروقی با یادآوری از دیدار خویش از پوهنتون الازهر، الازهر را یک مرکز مهم تربیت نسل دانشمند و نشر و پخش علم در کشورهای اسلامی و فارغان آن‌را دارای افکار باز و سودمند برای کشورهای‌شان دانست.

در ادامه دوطرف با یادآوری از کارکردهای شخصیت‌هایی چون سید جمال‌الدین افغانی و موسی شفیق، به روح پُر فتوح آنان اتحاف دعا نموده و بعد از ختم این مجلس، مسئولان سفارت مصر از مقبره‌ی سید جمال‌الدین افغانی واقع در محوطه‌ی پوهنتون کابل، پوهنځی شرعیات و دیپارتمنت عربی پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل نیز دیدن نمودند.

مصر یکی از کشورهای مهم اسلامی است که ضمن داشتن سفارت و شبکه‌های تعلیمی و تحصیلی، روابط گوناگون دیگر نیز با افغانستان بویژه در بخش آموزشی و فرهنگی دارد.