تجلیل از روز جهانی کاهش خطرات حوادث با شعار "ساخت و ساز پایدار" در پوهنتون کابل

روز یک‌شنبه مؤرخ 21 میزان سال روان از روز جهانی کاهش خطرات حوادث با شعار "ساخت و ساز پایدار" توسط وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در هماهنگی  و همکاری با پوهنتون کابل در ادیتوریم مرکزی این پوهنتون تجلیل به عمل آمد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 13 اکتوبر را به‌نام روز جهانی کاهش خطرات حوادث طبیعی نام‌گذاری کرده است که امسال مصادف شده است با 21 میزان سال 1398هجری شمسی در افغانستان و بدین مناسبت وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به همکاری پوهنتون کابل برنامه‌ی پرشکوهی را غرض تجلیل از این روز و آگاهی‌دهی عامه در این پوهنتون برگزار نموده بود. برنامه یاد شده با حضور شخصیت‌هایی چون محترم نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور حوادث، محترم غضنفر آریافر مشاور ریاست ج.ا.ا، پوهندوی دکتور نور احمد آخندزاده رئیس پوهنځی محیط زیست پوهنتون کابل، محترم وانگ‌ هان‌کوان کنسول اقتصادی سفارت جمهوری خلق چین در کابل، محترم شادمان حاجی بیکوف نماینده شبکه انکشافی آغاخان در افغانستان، خانم فیونا رئیس مؤسسه اکبر، محترم اندرو پرو رئیس مؤسسه آی‌مپ، استادان و محصلان پوهنتون کابل همراه بود.

در این برنامه ابتدا محترم نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث به سخنرانی پرداخته  گفت، هدف از شعار انتخاب شده برای امسال ازسوی سازمان ملل متحد، رسیدگی درست و به موقع و دقت در پیشگیری و کاهش خطرات می‌باشد. وی گفت، قبل از این بحث "مدیریت حوادث" در مبارزه با حوادث طبیعی مطرح بود که تأکید آن بر مدیریت حادثه بعد از وقوع آن بود اما از آنجاییکه جلوگیری از وقوع حوادث نا ممکن است، فعلاً بحث "کاهش خطرات حوادث طبیعی" مطرح است که تأکید آن بر اقدام مثبت و پیشگیری به موقع از صدمات این‌گونه حوادث می‌باشد.

آقای فهیم گفت، از آنجاییکه افغانستان یک کشور آسیب پذیر از حوادث گوناگونِ طبیعی چون سیل، لغزش زمین، زلزله، برف‌کوچ و غیره می‌باشد، تلفات جانی این حوادث به صورت تخمینی هرساله درحدود 300نفر کشته و به همین تعداد هم زخمی را در بر دارد که این اتفاق در فصل سرد و زمستان بیشتر از پیش محتمل است. لذا وی با یادآوری از کارکردها و دست آوردهای چندساله‌ی این وزارت، از برنامه‌های پیشگیرانه‌ی شان برای کاهش خطراتِ ناشی از حوادثِ فصلیِ زمستانِ پیش‌رو خبرداده گفت، برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر حوادث در زمستان پیش‌رو در حدود 26ملیون دالر از بودجه موردِ نیازِ مجموعی 30ملیونی را با همکاری کشورهای کمک کننده برای کاهش صدمات و زیان‌های این حوادث تهیه کرده است تا بتواند آسیب‌های حوادث احتمالی ناشی از حوادث طبیعی را به حد اقل برساند.

بدین‌ترتیب محترم غضنفر آریافر مشاور رئیس ج.ا.ا پیام محمد اشرف غنی رئیس ج.ا.ا را که حاوی دعوت و بسیج عمومی برای همکاری در جهت جلوگیری از آسیب‌های حوادث طبیعی بود به قرائت گرفت.

در همین حال، محترم پوهندوی  نوراحمد آخندزاده رئیس پوهنځی محیط زیست پوهنتون کابل بعنوان سخنران دیگر این برنامه ضمن خوش آمد گویی مهمانان در این پوهنتون، افغانستان را کشور آسیب پذیر از حوادث طبیعی دانسته و از امکانات تدریسی پوهنځی محیط زیست در جهت تربیت و آماده سازی کادر متخصص برای کاهش این خطرات در کشور یاد نمود. وی گفت، دیپارتمنت مدیریت حوادث پوهنځی محیط زیست پوهنتون کابل یکی از مهمترین منبع برای تربیت کادر مدیرِ این‌گونه حوادث است که سالانه تعداد زیادی را به صورت تخصصی تحویل جامعه می‌دهد. وی  در اخیر از تلاش‌های وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تشکری نموده و تدویر این برنامه مؤثر یاد کردند.

همچنان در این برنامه پیام ویدیویی محترم آنتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل متحد به‌مناسبت این روز نیز برای اشتراک کنندگان نشر گردید.

در ادامه‌ی برنامه، آقای وانک هانکوان کنسول اقتصادی سفارت جمهوری خلق چین در کابل، آقای شادمان حاجی بیکوف نماینده شبکه انکشافی آغاخان در افغانستان، خانم فیونا رئیس مؤسسه اکبر در افغانستان و آقای اندرو پرو رئیس مؤسسه آی‌مپ در افغانستان و نماینده سازمان غذایی جهان (WFP) از سخنرانان دیگر این برنامه بودند که هرکدام به نمایندگی از کشور و نهادهای متذکره به تداوم همکاری‌های شان با افغانستان در جهت کاهش خطرات حوادث تأکید نمودند.

گفته شده است که سیل، زلزله، لغزش و رانش زمین و برف‌کوچ از حوادثِ طبیعیِ تهدید آمیز برای ولایات مرکزی، شمالی و مشرقی افغانستان است که هرساله از اثر وقوع آن تعداد زیادی از شهروندان کشور قربانی‌های جانی و مالی می‌پردازند.