تجلیل از روز جهانی صحت روان در پوهنتون کابل

نهم اکتوبر سال 2019 میلادی برابر با 17 ماه میزان 1398 هجری شمسی روز جهانی صحت روان نامگذاری گردیده است، از این روز همه ساله در کشورهای مختلف تجلیل و گرامی داشت به عمل می‎آید. مرکز مشاوره و روان درمان پوهنحی روانشناسی و علوم تربیتی پوهنتون کابل نیز با همکاری نهادهای (Dynamic Vision) و (Generation Positive) از این روز تجلیل نمودند.

این برنامه که با حضور محترم مسعود پیروزی معاون اداری و مالی پوهنتون کابل، رؤسای پوهنحی‌ها، استادان و با حضور پُر رنگِ محصلان پوهنتون کابل همراه بود در دو بخش سخنرانی و میز بحث مدوّر ترتیب یافته بود. محترم پوهنوال ستارالدین صدیقی رئیس پوهنحی روانشناسی و علوم تربیتی، محترم پوهنمل ذبیح الله اسدی رئیس پوهنتون تعلیم و تربیه پروفیسور برهان الدین ربانی، محترمه مریم احمدی آمر دیپارتمنت مشاوره پوهنحی روان‌شناسی پوهنتون کابل، دکتر باقر رضایی استاد دانشگاه و میر ذبیح الله سادات رئیس انستیتیوت علوم انسانی به صورت کارشناسانه و علمی موضوع را به بحث و بررسی گرفته، هرکدام با استفاده از علم و تجربیات خویش از زوایای مختلف با توجه به اهمیت موضوع در کل جهان بویژه افغانستان و سطح نیازمندی مردم به مشاوران روانی سخن گفتند.

این گفتمان که به مناسبت روز جهانی صحت روان با شعار "کمپاین یک گام برای صحت روان؛ چه میتوان کرد" جهت بررسی اهمیت و جایگاه صحت روانی و پیشگیری از خودکشی در جامعه امروز افغانستان از سوی مرکز مشاوره و روان درمان راه اندازی گردیده بود، قرار است  تا یک هفته دیگر در ارتباط با اهمیت این موضوع در نقاط مختلف شهر کابل از سوی این نهاد آگاهی دهی گردد.

رئیس پوهنحی روان‌شناسی و علوم تربیتی پوهنتون کابل با یاد آوری از افتتاح مرکز مجهز مشاوره روانی در این پوهنتون، از فعالیت‌های چشم‌گیر این مرکز و سهم گیری پوهنتون کابل در محو این معضل اجتماعی کشور ابراز خرسندی نمودند. همچنان محترم مسعود پیروزی معاون مالی و اداری پوهنتون طی سخنرانی که داشتند ابتدا، حضور اشتراک کنندگان برنامه را در پوهنتون کابل خوش آمدید گفته، تدویر این‌چنین برنامه ها را با اهمیت و ضروری یاد کردند. وی گفت پوهنتون کابل هم‌قدم با جهانیان در جهت رفع معضلات اجتماعی پیش میرود، امیدواریم برگزاری چنین برنامه‌ها بتواند در کاهش اختلالات روانی شهروندان و محو مشکلات روانی مؤثر واقع گردد.

لازم به ذکر است که وجود صحت روان متضمن رسیدن انسان به سعادت و کمال است و صحت روانی نقش بسزایی در صحت جمعی یک جامعه دارد. خوشبختانه پوهنتون کابل برای کاهش اختلالات روانی شهروندان بویژه محصلان این پوهنتون مرکز ویژۀ روان درمانی را در این نهاد علمی فعال ساخته که هرروزه شاهد مراجعۀ تعداد زیادی از محصلان مصاب به مشکلات روانی می‎باشد.