افتتاح کمپیوتر لب در لیلیه پوهنتون کابل

برای اولین بار کمپیوتر لب مجهز و خدمات استفاده از انترنت برای محصلان لیلیه پوهنتون کابل با حضور رئیس و معاون مالی و اداری این پوهنتون، مقامات وزارت تحصیلات‌عالی، مسئولان ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) و کارمندان آی تی و لیلیه پوهنتون کابل امروز شنبه مؤرخ 23 سنبله سال جاری افتتاح گردید.

جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات‌عالی در محفلی که بمناسبت افتتاحیه این مرکز در تالار مرکز تکنالوژی معلوماتی (KITC) این پوهنتون تدویر یافته بود، حضور مهمانان را در پوهنتون کابل خوش آمدید گفته،  با ابراز خرسندی از افتتاح این مرکز مهم گفت، باعث افتخار است که با افتتاح و بهره برداری این مرکز برای محصلان افغانستان شمولِ ساکن در لیلیه‌های پوهنتون کابل، زمینه‌های ارزشمند تحقیق، آموزش و وصل شدن به جهان به نحوی برای تمام افغانستان فراهم، مشکلات تحقیقی آنان برطرف و این پوهنتون به اهداف والای علمی و آکادمیک خویش نزدیک‌تر می‌گردد.

آقای فاروقی با یادآوری از پیشرفت‌هایی چون تغییر نصاب تحصیلی، تجدید سیستم درسی، فراهم شدن زمینه‌های تحصیل و ایجاد ظرفیت بیشتربرای استادان پوهنتون‌ها و فراهم شدن زمینۀ تألیف و ترجمه آثار علمی در اداره تحصیلات‌عالی کشور، ایجاد مراکز دسترسی به انترنت را در پوهنتون‌ها بویژه در پوهنتون کابل که بیشتر از دو سال قبل برنامه تدارک آنرا طرح ریزی و همکاری ادارۀ محترم اترا را به آن معطوف نموده بود یک گام مهم و مفید تلقی نموده و از تلاش‌های معینیت مالی و اداری و ریاست تکنالوژی معلوماتی (IT) وزارت تحصیلات عالی و همکاری سخاوتمندانه اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) در این مورد تشکری نمود.

موصوف با آرزوی تحقق سایر برنامه‌های علمی و آکادمیک، از مسئولان در این پوهنتون خواست تا در حفظ، مراقبت و استفاده مناسب و بهینۀ محصلان از این مرکز توجه جدی داشته باشند تا مشکلات و نیازمندی‌های محصلان لیلیه به صورت کامل و دوامدار حل گردد. آقای فاروقی توسعه این برنامه را برای لیلیه اناث پوهنتون کابل نیز به جانب وزارت تحصیلات عالی و اداره عالی اترا  پیشنهاد نموده از آنان خواست تا زمینه ارائه خدمات همچنینی را در لیلیه اناث پوهنتون کابل که جزء برنامه های توسعوی پوهنتون است نیز هرچه زودتر مساعد نموده و مساعدت‏های شانرا ارائه نمایند.

بعلاوه محترم فاروقی، به مقام وزارت تحصیلات عالی رفع معضله تشکیلاتی این مرکز را نیز مطرح نموده، تقاضا نمود تا پرسونل پیشنهاد شده برای این مرکز را هرچه زودتر استخدام و به این پوهنتون معرفی بدارند که از جانب آنان پذیرفته شده و اطمینان دادند.

دکتور احمدسیر مهجور معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی بعنوان سخنران دیگر این محفل گفت، حدود یک و نیم سال قبل با امضای توافق‌نامه وزارت تحصیلات عالی با اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) روی 27 پروژۀ مهم و مفید در مربوطات این وزارت توافق گردید که خوشبختانه اکنون یکی پس از دیگری شاهد بهره برداری از این پروژه‌ها که یکی از آنان افتتاح این کمپیوتر لب در لیلیه پوهنتون کابل می‌باشد هستیم. آقای مهجور از جانب وزارت تحصیلات عالی وعده نمود که مرکز خدمات انترنتی برای لیلیه دختران این پوهنتون و پوهنتون‌های سایر ولایات نیز ایجاد خواهد شد تا دختران هم بتوانند از خدمات انترنتی در رفع نیازمندی‌های علمی شان بهره ببرند. وی بخاطر ایجاد این مرکز از تلاش‌های اداره اترا، رئیس و مسئولان پوهنتون کابل تشکری نمود.

سید میلاد هاشمی معاون مالی و اداری اترا نیز در این محفل به سخنرانی پرداخته و با شرح فعالیت‌ها و برنامه‌های این اداره گفت، تلاش‌های این اداره در جهت کار روی پروژه‌های 26 نهاد دولتی دیگر از جمله پوهنتون‌های بامیان، قندهار، ننگرهار و بادغیس نیز ادامه دارد که خوشبختانه وزارت تحصیلات عالی، وزارت معارف و وزارت صحت عامه در محراق توجه این اداره قراردارد.

پوهنمل شکریه جمال رئیس تکنالوژی معلوماتی وزارت تحصیلات عالی نیز با ایراد سخن در این محفل از برنامه‌های این ریاست و وزارت تحصیلات عالی در ارتباط با خدمات انترنتی با پوهنتون‌ها یاد نمود.

در ختم این محفل برای تعدادی از دست اندرکارانی که در طی مراحل و تکمیل این پروژه نقش داشته اند از سوی ریاست پوهنتون کابل تحسین نامه اهدأ گردیده، سپس با حضور اشتراک کنندگان محفل، مرکز کمپیوتر لب لیلیه ذکور با قطع نوار به صورت رسمی افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

قابل یادآوری است، این مرکز که در لیلیه ذکور پوهنتون کابل موقعیت دارد، مجهز با 80  پایه کامپیوتر متصل به انترنت با سرعت بالا بوده که خدمات استفاده از آن ظرفیت استفادۀ بیش از یک هزار محصل در روز را دارا بوده و خدمات آن برای تمام محصلان ساکن در این لیلیه مُیسرخواهد بود.