کتاب احمدشاه مسعود؛ شهید راه صلح و آزادی به اهتمام و کوشش دکتور مجیب الرحمن رحیمی در پوهنتون کابل رونمایی گردید.

روز پنج شنبه مؤرخ21 سنبله سال جاری کتاب "احمدشاه مسعود؛ شهید راه صلح و آزادی" مجموعه مقالات و خاطراتی که به کوشش دکتر مجیب الرحمن رحیمی نویسنده و تحلیلگر سیاسی جمع آوری و تدوین گردیده است طی محفل با شکوهی در تالار مرکزی پوهنتون کابل باحضور شخصیت های مطرح علمی و سیاسی کشور، روشنفکران و محصلان نقد و رونمایی گردید.

محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشارو رئیس جمهور در امورتحصیلات عالی بعنوان سخنران اول برنامه ابتدا حضور اشتراک کنندگان را در این پوهنتون خوش آمدید گفته و ماه محرم الحرام، هفته شهدا و هژدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی کشور را نیز برای آنان تسلیت عرض نمود. آقای فاروقی با ابراز علاقه از صحبت و سخن در مورد زندگی و کارکردهای قهرمان ملی کشور بعنوان کسی که با او همراه، هم‌نسل و هم زمانه بوده است گفت، شهید احمدشاه مسعود کسی بود که با تدابیر، رهبری، فداکاری‌ها و با شهادت خویش تاریخ کشور را دگرگون کرده و مسیر جدیدی را در صفحات تاریخ افغانستان گشود. وی تلاش ها در جهت نشر و پخش آثار اینچنینی و نقل کارکردهای قهرمان ملی کشور را یکی از مسئولیت‌های مهم هم‌مسیر‌ها و همراهان شهید مسعود خوانده و از دست اندرکاران جمع آوری، تحریر و تدوین این اثر و بخصوص از تلاش‌های دکتر مجیب الرحمن رحیمی که در خلق این اثر کوشش‌های فراوانی نموده است ابراز تشکر و قدردانی نمودند.

آقای فاروقی با یادآوری از تلاش‌های پوهنتون کابل در ارتباط با مسایل علمی و فرهنگی گفت این پوهنتون افتخار دارد که در جهت تحقق اهداف علمی خویش همواره شاهد برگزاری چنین برنامه‌های وزین علمی بوده و امروز شاهد رونمایی این کتاب است و در اخیر با عرض تسلیت دوباره به مناسبت دهه‌ی عاشورا و هفته شهید سخنان خویش را خاتمه داد.

 سپس، سید آقا فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ بعنوان سخنران دیگر برنامه ابتدا با تشکری از دست اندرکاران این اثر، سخنان خویش را در ارتباط با اهمیت این کتاب و ویژگی‌های شخصیتی قهرمان ملی کشور ادامه داد. وی با نقل از خاطرات و چشم‌دیدهای خویش شهید احمدشاه مسعود را شخصیت بینظیر در کشور و رهبر با اوصاف ویژه و منحصر به فردی دانست که عمر خویش را در راه آزادی و عزت کشور سپری کرده و در راه صلح و آزادی کشور شهید گشت.

محمد ناطقی؛ نویسنده و تحلیلگر سیاسی یکی دیگر از سخنرانان برنامه بود که ابتدا با تشکری از دست اندرکاران این اثر و با تقسیم بندی، صحبت‌ و تحلیل ارزنده روی سه بخش عمده در ارتباط با کتاب، به یادآوری و نقل خاطراتِ همراهی‌ها و همکاری هایش با قهرمان ملی کشور نیز پرداخت. وی با نقدی بر اوصاف نوشتاری تعدادی از مقالات چاپ شده در این کتاب و با یاد و استناد به خاطرات خویش شهید احمدشاه مسعود را فرمانده چند بعدی، فردی تکرارناشدنی و مدیر مدبر دانست که در کنار مسایل نظامی به مسایل چون جامعه، سیاست و فرهنگ نیز علاقه‌ی فراوان داشت.

آقای حشمت الله رادفر؛ مشاور فرهنگی ریاست اجرائیه نیز ایراد سخن نموده و با مرور کلی مقالات و خاطرات چهره‌های مطرح ملی و بین المللی چاپ شده در این کتاب، آنرا دارای محتویات جالب و مفید و منبعی برای تحقیق در ارتباط با چهاردهه تاریخ کشور خواند.

سپس در لحظات پایانی برنامه دکتر مجیب الرحمن رحیمی که مسئولیت جمع آوری و تدوین این اثر را به عهده داشته است به سخنرانی پرداخته و با شرح دلایل، انگیزه و ضروریات گردآوری آن از سخنرانان برنامه و تمامی اشتراک کنندگان و از همکاری پوهنتون کابل برای تدویر این برنامه تشکری نمود. محفل رونمایی این اثر که در 1023 صفحه ترتیب و توسط انتشارات عازم چاپ گردیده است در ساعت 12 ظهر با دعائیه‌ خیر و برکت کشور خاتمه یافت.