فراغت ۱۴۷ محصل از مقطع ماستری رشته‌های اداره تجارت و پالیسی و اداره عامه پوهنتون کابل

دیروز جمعه مؤرخ 15 سنبله سال جاری به تعداد 147 تن از رشته‌های اداره تجارت و پالیسی و اداره عامه پوهنتون کابل به درجه فوق لیسانس (ماستری) فارغ شده و طی مراسمی اسناد فراغت شان را بدست آوردند.

این محصلان سال‌های قبل در پوهنتون قبلی به نام "یومف سویس" نمایندگی کابل، جهت تحصیل در مقطع ماستری ثبت نام نموده بودند که بعد از بررسی‌های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در سویس و وزارت تحصیلات عالی کشور اسناد آن و استفاده از نام "پوهنتون یومف سویس" غیر قانونی به اثبات رسیده و درنتیجه با لغو جواز فعالیت این نهاد ازسوی وزارت تحصیلات عالی، اسناد این محصلین با فیصله هیأت رهبری وزارت تحصیلات عالی و حکم مقام عالی ریاست جمهوری برای تداوم تحصیل به پوهنتون کابل انتقال نموده و به تحصیلات شان ادامه دادند.

این برنامه که با حضور جلالتمآب محترم پوهاند دوکتور فریده مهمند وزیر اسبق تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم پوهاند سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، جلالتمآب محترم محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی، محترم عبدالستار میرزکوال والی ولایت کنر، محترم غلام داود شایق رئیس تفتیش وزارت تحصیلات عالی، معاونان محترم پوهنتون کابل، رؤسای محترم پوهنځی‌ها، استادان، مسئولان آمریت برنامه‌های فوق لیسانس پوهنتون کابل، محصلان و خانوادههای آنان همراه بود، در ادیتوریم مرکزی این پوهنتون تدویر یافته بود.

در ابتدای برنامه محترم پوهندوی دوکتور محمدنعیم عظیمی معاون امور علمی پوهنتون کابل به سخنرانی پرداخته و بعد از خوش آمدگویی حاضران برنامه، در مورد پروسه انتقال و چگونگی تدریس و مسایل مربوط به این محصلان  گزارش و معلومات مفصل ارائه نموده و در ارتباط با مسایل مالی این پروسه گفت، در پوهنتون نام نهاد یومف در هر سمستر از این محصلان به مبلغ 140000 افغانی فیس سمستروار اخذ می گردید که با انتقال شان به پوهنتون کابل این مقدار به نصف کاهش یافته و از آنجمله 70% آن بعنوان حق الزحمه استادانی که مسئولیت گرفته بودند وسایر مصارفات مربوط و30% باقی مانده به حیث عواید خالص به حساب دولت واریز گردیده است.

سپس محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی، ابتدا تشریف آوری مهمانان را در پوهنتون کابل خیرمقدم گفته و از تکمیل موفقانه این پروسه توسط پوهنتون کابل ابراز خرسندی نمود. آقای فاروقی گفت، سه سال قبل در ابتدای حضورم بعنوان رئیس پوهنتون کابل این مسئله که از اثر استفاده سوء یکتعداد با تأسیس پوهنتونی به نام "یومف سویس"، به وجود آمده بود یکی از مسایل مبهم و در عین حال مهمی بود که ازیکسو عدم ورود این محصلان از طریق کانکور دست ما را میبست و ازسویی هم سرنوشت شان بعنوان کادرها و آینده سازان کشور برای ما مهم بود که در نتیجه بعد از تلاش‌ها و تدبیر هیأت رهبری وزارت تحصیلات عالی و بدوش گرفتن مسئولیت پیشبرد برنامه‎های درسی وسایر موضوعات مربوطه به این مسئله ازسوی پوهنتون کابل، مأموریت تکمیل و حل این معضل به این پوهنتون واگذار شد که در نتیجه امروز شاهد نتیجۀ آن تلاش‌های مجدانه و فراموش ناشدنی هستیم. وی گفت در حل این معضل و تکمیل این مأموریت نقش جلالتمآب رئیس جمهور کشور بعنوان یک شخصیت آکادمیک، نقش جلالتمآب محترم پوهاند دکتور فریده مهمند و جلالتمآب محترم پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی رهبران خردمند قبلی و فعلی وزارت تحصیلات عالی، معینان، روسا و بالخصوص پوهندوی محمدامیر کامه وال رئیس پوهنتونها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی این وزارت، جلالتمآب محترم محمد همایون قیومی وزیر مالیه و مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، محترم څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشور، معاونان و استادان پوهنتون کابل فوق العاده برجسته و محسوس بود که به یقین تلاش‌های ایشان فراموش نخواهد شد. لذا جشن فراغت این محصلان، جشن کامیابی پوهنتون کابل، وزارت تحصیلات عالی و جشن کامیابی کادرها و جوانان ارجمند کشور است.

آقای فاروقی خطاب به این محصلین گفت که خوشبختانه از اثر تلاش‌های هیأت رهبری، استادان و کارمندان پوهنتون کابل، این پوهنتون اکنون در سطح بالایی از اعتبار در سطح ملی و بین المللی برخوردار است و اسنادی را که شما امروز آن را بدست میآورید اسناد با اعتبار بالای آکادمیک می باشد.

محترم فاروقی در فرجامین سخنانش از این محصلان خواست تا با تداوم تحصیلات شان تا مدارج بالاتر، خود را مطابق با نیازهای زمان عیار نموده و جشن فراغت شانرا برنامه خداحافظی نه بلکه برنامه تجدید پیمان در جهت همکاری برای رفع معضلات گوناگون کشور بدانند و در پایان با پوزش طلبی از کاستی‌های موجود در جریان این دوره، فراغت شان را مبارک عرض نموده، وعده سپرد تا در حد توان با آنان همکاری نموده و در استخدام شان بعنوان کادرهای علمی از اعمال سلیقه‌های گوناگون جلوگیری نماید.

در ادامه پوهاند داکتر فریده مهمند وزیر اسبق تحصیلات عالی نیز به ایراد سخن پرداخته  گفت، قبل از حضور وی، این وزارت به یک گمرک عواید نامشروع تبدیل شده بود که پوهنتونی تحت عنوان "یومف سویس" در کابل یکی از آن نمونه ها بود که خوشبختانه بعد از اطلاع سفارت کشور در سویس مبنی بر بیاعتبار و غیر قانونی بودن اسناد این نهاد، این مسأله را با جدیت بررسی نموده و با توقف فعالیت نهاد نام برده، مأموریت تکمیل تحصیلات این محصلان به پوهنتون کابل سپرده شد که خوشبختانه اکنون با موفقیت پایان یافته است. وی از تلاش های هیأت رهبری و استادان پوهنتون کابل در جهت ختم این پروسه تشکری نموده و فراغت محصلان را نیز مبارک عرض نمود.

در اخیر برنامه،  محترم  احمد الیاس الیاسی یکتن از فارغان برنامه ماستری پوهنتون کابل به نمایندگی از سایر فارغان به سخنرانی پرداخته، با ابراز خرسندی از فراغت شان، از تمام مسئولان بالخصوص هیأت رهبری و استادان پوهنتون کابل که با اخلاص و حوصله مندی در حل مشکل تحصیلی آنان تلاش ورزیده بودند، تقدیر و تشکری نمودند.

در پایان این برنامه، برای 15 تن مسئولان و استادان این پوهنتون جهت تقدیر از زحمات آنان در این پروسه تندیس‌‌ و برای 147 تن فارغان این دوره اسناد فراغت از مقطع ماستری اهدأ گردید.

این برنامه ساعت 12 ظهر جمعه با دعائیه خیر و فلاح و عکس‏های دست جمعی یادگاری خاتمه یافت.