تدویر سمینار علمی « آزادی و استقلال» به پیشواز صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، در پوهنتون کابل

امروز شنبه مؤرخ ۱۲ اسد سال روان سمینار علمی«آزادی و استقلال» با حضور جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصلات عالی، روسای محترم پوهنځی‎ها، استادان، کارمندان و محصلان این پوهنتون در تالار کنفرانس‏های پوهنځی علوم اجتماعی برگزار گردید. این برنامه به ابتکار پوهنځی محترم علوم اجتماعی این پوهنتون راه اندازی و در آنان استادان، محققین و دانشمندان مقالات علمی شانرا پیرامون موضوع ارائه نمودند.

نخست محترم پوهندوی غلام فاروق عبدالله رئیس پوهنځی علوم  اجتماعی در رابطه به چگونگی استرداد استقلال افغانستان به ایراد سخن پرداخته، مهمانان و اشتراک‌کنندگانِ این سمینار را خوش آمدید و خیر مقدم عرض نمودند.

متعاقباَ، جلالتمآب محترم پوهنمل حیمدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور ج.ا.ا در امور تحصیلات عالی ضمن اظهار سپاس و قدردانی از برگزار کنندگان این سمینار،  در رابطه به ۲۸ اسد روز استرداد استقلال کشور صحبت کرده و این روز را به عنوان چرخش مهم در حیات مردم افغانستان و یک رویداد مهم در تاریخ سیاسی کشور برشمردند.

رییس پوهنتون کابل اضافه داشت که آزادی و استقلال از جمله پُرارزش‌ترین و زیباترین کلمات است که انسان بیشتر از هر مخلوقی به آن نیازمند بوده و این روز مهم و سرنوشت‌ساز، حماسۀ یک روز جاویدان، یک روز بزرگ و نقطه عطفی در تاریخ افغانستان میباشد.

به گفته محترم فاروقی روز استقلال کشور با نام و نشان پادشاه جوان و آزادی‌خواه و مترقی افغانستان اعلی‌حضرت امان الله شاه گره خورده و شاه امان الله با سر دادن شعار آزادی‌خواهی و پشتیبانی همه مردم افغانستان از هر ایل و تباری که بودند، با شعار« یا مرگ یا آزادی» علیه دولت انگلس‌ ایستادند تا اینکه امپراطوری انگلیس که روزی آفتاب در قلم‌روش غروب نمی‏کرد، مجبور به شناسایی استقلال سیاسی افغانستان در قاره آسیا گردید.

رئیس پوهنتون کابل بیان داشت، با احراز استقلال افغانستان بود که کشور ما در وادی تحولات عمیق اجتماعی، سیاسی، افتصادی و فرهنگی قرار گرفت، چنانچه قوانین و نظام‌نامههای متعددی که حقوق و وجایب هر شهروند  ساکن این مرز و بوم سلحشور را  در برداشت، تسجیل گردید و بر مبنای همین قوانین بود که برای نخستین بار مسئله بردگی و غلامی از قوانین کشور ملغی و صدها حرکت مدنی دیگر به منصه اجراء قرار گرفت. موصوف اظهار نمود، در همین ایام بود که دروازه‏های پوهنتون‌های کشورهای جهان به روی جوانان تشنه به علم کشور گشوده شد و اولین دستۀ دانشجویان پسر و دختر جهت کسب دانش و علوم مدرن راهی اروپا گردیدند و ده‌ها روزنامه  به خاطر رشد و انکشاف ذهنی و فرهنگی مردم کشور ایجاد شد که سراج الاخبار و ارشادالنسوان از مشهورترین این نشریه‌ها شمرده می‏شوند.

آقای فاروقی از قهرمانی‎ها و رشادت‎های شاه امان الله خان غازی یاد کرده اظهار نمود که هر اقدام و تحولات صنعتی، اقتصادی و فرهنگی که امروز در کشور مشاهده میکنیم ریشه در نظام مترقی دوره امانی داشته و بدون تردید این مسئله با روی‌داد ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸هـ.ش و استقلال افغانستان بی‌ربط نیست.

در اخیر موصوف این روز خجسته و مبارک را به نمایندگی از هیئت رهبری پوهنتون کابل به همه مردم نجیب و شریف کشور تبریک و تهنیت عرض نموده، ابراز امیدواری نمود تا اشتراک کنندگان برنامه از داشته‎های این سمینار علمی استفاده بهینه و مؤثر نمایند.

در ادامه این سمینار علمی،  بعد از اجرای ترانه توسط محترم فانوس استاد پوهنځی هنرهای زیبا، اساتید محترم پوهنځی علوم اجتماعی هریک محترم پوهاند احمدضیا نیکبین، محترم پوهندوی ناظر حسین افغان‌یار، محترم پوهندوی احمد رسول رسول، محترمه مژگان همراز و محترمه پوهنمل سجیه صدیقی مقاله‌های شان را پیرامون سالروز استرداد استقلال افغانستان به مخاطبین پیشکش و ارائه کردند.

این سمینار علمی با نتیجه‌گیری توسط جلالتمآب محترم پوهنمل حمید الله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی پایان یافت.