دیدار رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، با محصلان صنوف سوم و چهارم لیلیه ذکور این پوهنتون کابل

محصلان صنوف سوم و چهارم پوهنتون کابل که قبلاً شامل لیلیه بودند، ساعت 4:30 عصر روز چهار شنبه مٶرخ «9» اسد سال جاری در مقابل درب ریاست این پوهنتون در اعتراض به ختم شدن امتیاز حضور شان از این لیلیه  که مبتنی بر تصمیم شورای رهبری پوهنتون و با توجه به چالش‎ها و رویداد‎های دردناک ناشی از غیرمعیاری بودن شرایط زندگی در لیلیه و به دلیل معیاری نمودن شرایط لیلیه صورت گرفته است، تجمع نموده و با شعار "عدالت عدالت، لیلیه خانۀ ماست" خواستار تداوم امتیاز عضویت شان در لیلیه شدند که در نتیجه رهبری پوهنتون کابل جهت استماع و رسیدگی به مشکلات محصلان یاد شده نشست را  با آنان تشکیل دادند.

این جلسه که در تالار شورای علمی این پوهنتون برگزار گردیده بود، ابتدأ چهارتن محصل به نمایندگی از این جمع معترض، خواسته‌ها و دلایل جمعی شان را با ریاست پوهنتون مطرح نموده و خواستار شمولیت دوبارۀ شان در لیلیۀ این پوهنتون گردیدند.

سپس، محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی، با استماع صحبت های محصلان، حضور آنان را در تالار شورای علمی این پوهنتون خوش آمدید گفته و از رعایت سلسله مراتب اداری از سوی آنها جهت رسانیدن خواسته‏ هایشان به ریاست پوهنتون تشکری نمودند. در ادامه آقای فاروقی در ارتباط به عوامل و انگیزه‎های تصمیم شورای رهبری مبتنی بر وارد آوردن اصلاحات و بهبود شرایط از طریق معیاری نمودن شرایط و تخصیص ندادن شمولیت لیلیه برای محصلین صنوف سوم، چهارم و پنجم وضاحت داده و آنانرا به خویشتن‌داری، حوصله‌مندی و رعایت اصول، مقررات و نورم‎های پوهنتون دعوت نمودند.

آقای فاروقی محصلان را فرزندان معنوی و امید آیندۀ کشور خوانده افزود، خدمت به شما و توجه به مشکلات شما مسئولیت اخلاقی، وجدانی و قانونی ما بوده، اما تمکین به  قوانین، مقررات و هدایات مقامات تحصیلات عالی نیز جزء از وظایف و مسئولیت‏های مسئولان پوهنتون و محصلان می‎باشد. موصوف به شکایت یکی از این محصلان مبنی بر پایین بودن کیفیتِ امکانات غذائی لیلیه نیز سخن گفته، وعده سپرد که به زودترین فرصت ممکن در  هماهنگی با مسئولان لیلیه در این زمینه رسیدگی خواهند کرد.

در ادامه آقای فاروقی به شماری از مشکلات قبلی لیلیه نیز اشاره داشته و وضعیت فعلی آنرا قناعت بخش یاد کردند.

 در فرجامین سخنانش آقای فاروقی از برنامه‏های بعدی این نهاد علمی در رابطه به بلند بردن ظرفیت و امکانات لیلیه به محصلان که قرار است با اکمال پروژه ساختمانی دو باب لیلیه دیگر در جوار لیلیه موجود در آینده نزدیک متحقق شود خبر داده، از محصلان خواست تا با در نظرداشت لوایح و مقررات و با تفکر جامع و توجه به ابعاد مختلف قضیه باعث اختلال نظم پوهنتون نشده و با وجود تحمل سختی‏ها دست به دست هم داده، در رسیدن به اهداف والا با این نهاد بزرگ علمی که مظهر غرور و افتخار کشور است همکار باشند.  همچنان موصوف  به محصلان وعده داد که روی خواست‎های آنان با در نظرداشت جوانب مختلف و با توجه به تجارت قبلی و متکی به ابعاد مسأله بررسی و غور خواهند نمود.  جلسه یاد شده به ساعت ۷:۳۰ شب چهارشنبه با دعائیۀ خیر در کشور توسط یکی تن از محصلان خاتمه یافت. البته در این جلسه معاونان محترم پوهنتون کابل، مسئولین لیلیه مرکز و مسئولین نهادهای امنیتی پوهنتون کابل نیز حضور داشتند.