رونمایی کتاب "مناسبات افغانستان و آلمان بین سالهای 1919 – 1929 " در پوهنتون کابل

امروز سه شنبه 8 اسد سال جاری، کتاب "مناسبات افغانستان و آلمان بین سالهای 1919 – 1929" اثر تألیفی دوکتور عالمه استاد پوهنتون کابل و معین امور پناهنده‎گان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان ترجمۀ محترم پوهنوال غلام دستگیر بهبود استاد پوهنځی زبان و ادبیات، طی یک برنامۀ وزین علمی در تالار دیپارتمنت ادبیات ترکی پوهنځی زبان و ادبیات پوهنتون کابل، با حضور محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، تعداد از روسای محترم پوهنځی‏ها، شماری از شخصیت‎های برجستۀ علمی، فرهنگی و سیاسی، استادان، کارمندان و محصلان روگشایی گردید.

محترمه دوکتور عالمه نویسندۀ این اثر علمی بعنوان سخنران اول برنامه ابتدأ حضور پر شور حاضرین برنامه را خیر مقدم عرض نموده، معلومات کلی را در مورد این اثر تألیفی ارائه کردند. در همین حال، محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی،  به نمایندگی از خانواده بزرگ پوهنتون کابل حضور اشتراک کنندگان مراسم را خوش‎آمدید گفته، از حضور شان در این محفل علمی و در میان فرزانه‏ها و فرهیختگان علمی کشور اظهار افتخار و خرسندی نمودند. محترم فاروقی ضمن اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی،  در ارتباط با این اثر صحبت کرده اضافه داشت، موقعیت حساس و محل چاپ اصلی کتاب در بیرون از کشور و در آلمان بوده، در حقیقت نشانگر این‌است که این کتاب با ملاک و معیارات بلند علمی به چاپ رسیده و نیز از اعتبار و جایگاه بلندی در میان پژوهشگران این عرصه در سطوح ملی و بین المللی برخوردار بوده و ترجمۀ آن نیز به یقین مورد استقبال بیشتر پژوهشگران و دانش‌جویان کشور قرار خواهد گرفت.

در ادامه آقای فاروقی اذعان نمود که هرچند اساتید و پژوهشگران با کمترین امکانات به پژوهش‌ها و خلق آثار گوناگون علمی تلاش ورزیده اند، اما با این وجود با تأسف سالهای جنگ در کشور، فرصت‎ها و زمینه‏های بهتر و بیشتر را در عرصه‎های گوناگون از مردم و عالمان افغانستان گرفته بود و اینک جای خرسندی است که دوباره فرصت آن فراهم شده تا نویسندگان به خلق آثار فوق العاده مهم و ارزشمند دست یابند.

رئیس پوهنتون کابل چاپ و تخلیق این اثر علمی را خدمت مؤلف اثر و مترجم آن تبریک گفته، اظهار امیدواری نمود تا علاقه‏مندان بتواند با مطالعه این کتاب بیشتر از مناسبات گذشته آلمان و افغانستان آگاهی حاصل نمایند. در فرجامین سخنان آقای فاروقی، صدمین سالروز استرداد استقلال کشور را خدمت حاضرین برنامه و تمام ملت کشور تبریک و تهنیت عرض نمودند.

همزمان با آن، محترمه خانم نادیه صالح، محترم  اجمل بلوچ‌زاده کنش‌گر سیاسی جوان کشور و محترم عبدالکبیر رنجبر عضو اکادمی علوم افغانستان نیز پیرامون موضوع صحبت کرده، چاپ و تخلیق این اثر را خدمت نویسنده و مترجم آن تبریک گفتند. همچنان، محترم پوهنوال غلام دستگیر بهبود مترجم کتاب به ایراد سخن پرداخته، ضمن شرح مختصر از کتاب و انگیزۀ ترجمۀ این اثر، روی تاریخچه و ارزش ترجمه در عرصه‏های علمی صحبت نمودند.

 لازم به ذکر است که کتاب "مناسبات افغانستان و آلمان بین سالهای 1919 – 1929 " در سال 1994 بعنوان پایان‎نامۀ دوکتورای محترمه عالمه در آلمان تحریر شده که تاکنون سه بار در آن کشور اقبال چاپ یافته و به دسترس خوانندگان قرار می‌گیرد. اکنون به پیشواز از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور این کتاب به زبان دری ترجمه و زیور چاپ یافته و به دسترس خوانندگان و علاقه مندان این موضوع در کشور قرار می‏گیرد.