از هفتم اسد روز ملی بیرق در پوهنتون کابل تجلیل و گرامیداشت به عمل آمد.

بیرق سه رنگ کشور نماد از غرور، اقتدار و افتخار مردم عزیز ما می‎باشد، اخیراً «7» اسد به نام روز ملی بیرق نامگذاری شده است. امسال که در آستانۀ تجلیل از نخستین سال روز ملی بیرق قرار داریم، ادارات و نهادهای مختلف کشور از این روز تاریخی طی مراسم جداګانه تجلیل و گرامی‎داشت به عمل آورند. پوهنتون کابل نیز به عنوان کهن‎ترین و بزرگترین نهاد علمی و ملی درحالیکه در، دیوار و درختانش با بیرق سه رنگ و پر افتخار کشور مزین بود،  به رسالت ملی و فرهنگی اش پرداخته و از این روز پُرافتخار با برافراشتن و به اهتزاز در آوردن پرچم کشور، تجلیل و نیکوداشت به عمل آورد.

مراسم که به همین مناسبت رأس ساعت 5:28 عصر روز دو شنبه مؤرخ «7» اسد سال روان، با برافراشتن بیرق توسط هیأت  رهبری پوهنتون در محوط پوهنتون کابل تدویر و آغاز یافته بود، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، معاونان محترم پوهنتون، روسای محترم پوهنځي‎ها، استادان، کارمندان و محصلین این نهاد علمی اشتراک و حضور به هم رسانیده بودند.

در این برنامه، محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، ضمن عرض خیرمقدم به اشترک کنندگان مراسم، در مورد روز ملی بیرق و گرامیداشت از این روز صحبت نموده و تجلیل از این روز را نماد از محبت، دلبستگی و عشق به وطن و سرزمین یاد کردند.

آقای فاروقی هفتم اسد روز ملی بیرق را روز هویت ملی و ارزش ملی عنوان نموده  گفت، چنین است که امروز مردم و جوانان در سرتاسر کشور زیر چتر این پرچم سه رنگ با حس افتخار و با غرور جشن گرفته اند. به گفته رییس پوهنتون کابل، بیرق باعث همدلی و سمبول وحدت ملی از دورههای دور تاریخی است که همواره باعث وحدت در کشور شده و خود یک ارزش بزرگ ملی است که مردم و بالخصوص جوانان و نیروهای دلیر و شجاع امنیتی زیر این پرچم با ریختاندن خون خود از وطن، میراث، آزادی و عزت خود همواره با جانفشانی دفاع نموده و استقلال و آزادی را ثبت تاریخ نموده اند.

محترم فاروقی سه رنگ پرچم کشور را به معرفی گرفته بیان نمود، رنگ سیاه بیرق سمبول روزهای تاریک، رنگ سرخ نشانۀ خون، ایثار و مجاهدت مردم این سرزمین در مقابل متجاوزین و  رنگ سبز بیرق کشور عزیز ما نماد از سرسبزی و  امید به آینده می‎باشد. در اخیر آقای فاروقی تجلیل از این روز را بخاطر ابراز احساسات حُب‎الوطن و مردم این سرزمین ضروری دانسته، ضمن عرض تبریک این روز به اشتراک کنندگان مراسم و مردم کشور،  از تمام دست اندرکاران و برگزار کنندگان آن، اظهار سپاس و امتنان نمودند.

همزمان با آن، محترم پوهندوی احمدضیا رفعت استاد پوهنځي ژورنالیزم پوهنتون کابل پریزنتیشن را که در مورد سیر تکامل بیرق کشور و پیشینۀ تاریخی آن ترتیب نموده بود، باالترتیب پرچم کشور را از نخستین روز آن تا زمان فعلی برای اشتراک کنندگان این مراسم به معرفی گرفته و معلومات کُلی را ارائه کردند.

مراسم نکوداشت از روز ملی بیرق با ترانه‏های میهنی و ملی نیز همراه بود که مورد دلگرمی و دلچسپی اشتراک کنندگان برنامه قرار گرفت. محفل گرامیداشت از روز ملی بیرق حوالی ساعت 7:00 شام با دعائیه خیر و رستگاری در کشور خاتمه یافت.