سومین دور سمینار علمی تحت عنوان « افغانستان گهواره‏ی زبان فارسی دری» در پوهنتون کابل برگزار گردید.

با گذشت یک قرن از بدست آوردن استقلال کشور از کشور بریتانیای سابق، اکنون در آستانه صدمین سالروز آن روز تاریخی قرار داریم. نهادهای بزرگ و کوچک دولتی و خصوصی به پیشواز تجلیل از این روز بزرگ تاریخی برنامه‏ های گوناگونی را در سراسر کشور روی دست دارند. یکی از این برنامهها "سمینار علمی افغانستان گهوارهی زبان فارسی دری" است که با همکاری ارگ ریاست جمهوری، اکادمی علوم افغانستان، پوهنتون کابل و کمیسیون برگزاری صدمین سالروز استرداد استقلال کشور برای سه روز در کابل برگزار شده است.

افتتاحیه این سمینار علمی روز پنجشنبه مؤرخ 27 سرطان سال روان، در قصر سلام خانهی ارگ ریاست جمهوری با حضور جلالتمآب محترم دکتور محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، اعضای کابینه، مقامات بلند پایه دولت، محققین، دانشمندان و استادان پوهنتون‏ها برگزار شد.  دور دوم آن در اکادمی علوم افغانستان و روز سوم و اختتامیۀ آن با حضور جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، مقامات دولتی، نخبگان علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، اساتید پوهنتون‏های کشور  و کشورهای همسایه و محصلان در تالار پوهنحی هنرهای زیبا پوهنتون کابل برگزار گردید.

محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، بعنوان یکی از سخنرانان در اختتامیهی این سمینار علمی، ابتدأ برای خانواده ها، بازماندگان و برای مردم کشور بمناسبت حادثه المناک دیروز در درب ورودی دروازه جنوبی پوهنتون کابل که منجر به شهات و زخمی شدن تعداد زیادی از هموطنان ما گردید، مراتب تسلیت خویش را ابراز نموده، در ادامه از توجه خاص جلالتمآب دکتور محمد اشرف غنی رییس جمهور، مشاوریت ارشد فرهنگی شان همچنان از محترم پوهاند دوکتور محمد حسین یمین استاد پوهنتون کابل و رئیس کمیسیون برگزاری این سمینار علمی، هیأت رئیسه و اعضای کمیسیون عالی برگزاری آن به خاطر تلاش‏های ارزشمند شان در راستای برگزاری این برنامۀ علمی صمیمانه تشکری و قدردانی کردند.

محترم فاروقی برگزاری این سمینار علمی را یک رویداد بزرگ علمی و تاریخی در کشور و منطقه دانسته گفت، جامعه علمی کشور از رهبری دولت به‏ویژه رئیس جمهور بخاطر پذیرش پیشنهاد تدویر این برنامه و ارائه امکانات جهت برگزاری موفقانه آن قدردانی نموده، در ضمن از تمام نخبگان و اساتید که با ترتیب و ارائه مقالات شان بدین مناسبت زحمت کشیده و از نهاد علمی سرتاسر کشور بخاطر سهم فعال اشتراک ورزیده اند، سپاس و تقدیر به عمل آوردند.

آقای فاروقی با بجا خواندن عنوان این برنامه چهل سال جنگ های خانمان سوز داخلی را یکی از اصلی ترین دلایل بی توجهی و به فراموشی سپرده شدن ارزشها و ارزش گرایی‏ها در کشور دانسته بیان داشت، زبان بعنوان یک ابزار مهم اجتماعی میتواند یک عامل مهم همگرایی نیز بوده و آن را به مثابه ارزش و هویت ملی، ترجیحگر ارزشهای فرهنگی و محور تأمین آرمانهای ملی، فراملی و جهانی عنوان نمود.

به گفته محترم فاروقی یکی از مسئولیت‏های جدی جامعۀ اکادمیک کشور زدودن مسایل تخریبی و پرخاشگرانه، تضاد، خشونت محور و تعصبآمیز از جامعه و پرداختن به ارزشها، تساهل و تسامح می‏باشد.

در فرجامین سخنانش آقای فاروقی، از جانب پوهنتون کابل برای اشتراک کنندگان این برنامه اعلام هرنوع همکاری‏ را در جهت برگزاری اینگونه برنامه‏ های علمی و ارزش محور داشته و برای اشتراک کنندگان و ارائه کننده‎های مقالات علمی- تحقیقی آرزوی موفقیت و کامیابی نمودند.

در این سمینار به تعداد ۱۲ تن از اساتید پوهنتون‎های مرکز و ولایات کشور که مقالات علمی را پیرامون موضوع نگاشته بودند، هر کدام باالنوبت مقالات شان را به ارائه گرفته، به سوالات و پیشنهادات حاضرین برنامه پاسخ دادند.

قابل یادهانی است که کمیسیون برگزاری این سمینار علمی اضافه تر از ۱۶ عنوان کتاب را حول زبان فارسی دری که تعدادی از آنها برای اولین بار به زیور چاپ آراسته شده و یک تعداد از آنها که قبلاَ نایاب شده بودند را نیز دوباره چاپ نموده و قرار است بدسترس استفاده کنندگان قرار دهند.  این سمینار علمی سه روزه به پیشواز صدمین سالروز استرداد استقلال کشور به کمک و حمایت ادارۀ امور ریاست جمهوری، از قصر سلام خانه آغاز یافته و امروز شنبه مؤرخ 29 سرطان سال روان، در پوهنتون کابل موفقانه و در حضور پرجوش صدها تن از اندیشمندان، پژوهشگران، محصلان و فرزانه گان علم و فرهنگ حوالی ساعت 3 عصر با دعائیه خیر و آبادانی و پایداری ارزش‎های علمی و فرهنگی در کشور خاتمه یافت.