تدویر ورکشاپ آموزشی برای لابرانت‎های پوهنتون‏های کشور، به همکاری ریاست برنامه انکشاف تحصیلات عالی «HEDP» در پوهنتون کابل.

برنامۀ آموزشی به هدف ظرفیت سازی و بلند بردن توانائی‎های مسلکی کارمندان و تکنیشن‏ های لابراتوارهای پوهنځی‏ های کیمیا، فزیک، بیولوژی و انجنیری پوهنتونها و مؤسسات تحصیلات عالی مرکز و ولایات کشور از سوی وزارت محترم تحصیلات عالی و ریاست برنامۀ انکشاف تحصیلات عالی «HEDP»  در هماهنگی و همکاری با پوهنتون کابل،  در این نهاد علمی برگزار گردید.

محفل افتتاحیۀ این برنامه روز یکشنبه مؤرخ«23» سرطان سال روان، با حضور جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، محترم پوهاند دکتور شمس الرحمان رحمانی سرپرست ریاست پوهنتون طبی کابل ابوعلی ابن‎سینا، محترم نور احمد درویش رئیس برنامه انکشاف تحصیلات عالی، روسای پوهنځی ‏های مربوط، استادان و کارمندان و مسئولان لابرتوارها در تالار مرکزی پوهنتون کابل تدویر شد و قرار است طی ده روز موارد لازم در امور لابرتوارها برای اشتراک کننده ‏گان برنامه در پوهنتون کابل و پوهنتون طبی کابل ابوعلی ابن‎سینا آموزش داده شود.

در این برنامه، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی، به نماینده‎گی از پوهنتون کابل حضور و تشریف‎آوری اشتراک کننده‎گان این پروگرام آموزشی را خیرمقدم، ضمن صحبت پیرامون اهمیت تدویر برنامه‎های آموزشی مسلکی برای کارمندان، انکشاف ظرفیت مسئولان لابراتوارها در نهادهای علمی را یک  ضرورت جدی عنوان داشتند. آقای فاروقی ضمن ابراز خرسندی از میزبانی پوهنتون کابل از این کارگاه آموزشی، از وزارت تحصیلات عالی و دست اندرکاران این برنامه اظهار سپاس و تقدیر نموده، به تخصصی شدن کارمندان بخشهای لابراتوار پوهنتونها، توجه به  حفظ الصحه، رعایت و به نمایش گذاشتن اخلاق کاری کارکنان این بخش و بر مدیریت حفظ و مراقبت وسایل و سامان آلات در لابرتوار ها تأکید ورزید.

موصوف راه اندازی این برنامه آموزشی را جهت بلند بردن ظرفیت‏های مسلکی لابرانت‏ها مهم دانسته، ابراز امیدواری نمود که آنها بیتوانند از برنامۀ آموزشی ده روزه که در پوهنتون کابل و پوهنتون طبی کابل ابوعلی ابن‎سینا ادامه می‎یابد، استفاده بهینه بدارند.

همچنان، محترم نور احمد درویش رئیس برنامه (HEDP) وزارت تحصیلات عالی، به تشریح روند کاری این کارگاه آموزشی پرداخته و این برنامه را برای اشتراک کننده‏گان ورکشاپ سودمند یاد نمودند.  همچنان محترم پوهاند دکتور شمس الرحمان رحمانی سرپرست ریاست پوهنتون طبی کابل ابوعلی ابن‎سینا، بعنوان یکی دیگر از سخنرانان این محفل، در کنار پوهنتون کابل از جانب این پوهنتون نیز ابراز آمادگی کرده و به صداقت عمل اشتراک کنندگان این کارگاه تأکید داشتند.

لازم به ذکر است که این کارگاه آموزشی به مدت ده روز در پوهنځی‏های علوم ساینسی پوهنتون کابل و پوهنتون طبی ابوعلی ابن‎سینا ادامه داشته و در آن موارد ضروری در بخش‎ لابرتوارها برای اشتراک کنندگان آموزش داده خواهد شد.