گفتمان علمی بندر چابهار « به مناسبت صدمین سالروز استرداد استقلال کشور» در پوهنتون کابل برگزار گردید.

پوهنتون کابل بر تداوم تدویر گفتمان‏های علمی و فرهنگی، گفتمان علمی بندر چابهار را بمناسبت صدمین سالروز استرداد استقلال کشور در هماهنگی و همکاری با ادارۀ امور ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، برگزار نمود. این برنامه روز پنجشنبه مؤرخ 20 سرطان سال روان، با حضور جلالتمآب محترم قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، جلالتمآب محترم پوهنمل دیپلوم انجنیر عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، جلالتمآب محترمه پوهاند سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر و استاد پوهنتون کابل، شماری از معینان و روسای وزارت‎های مختلف سکتوری، نمایندگان محترم ادارۀ امور ریاست جمهوری، محترم دکتور رضا ملکی رایزن فرهنگی کشور ایران مقیم افغانستان، روسا و معاونان محترم برخی از پوهنتون‎ها، معاونان محترم پوهنتون کابل، روسای پوهنځی‎ها، استادان، محققین، کارمندان و محصلان در تالار مرکزی این نهاد علمی برگزار شد.

در آغاز برنامه، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، به نمایندگی از پوهنتون کابل حضور و تشریف آوری اشتراک کنندگان این  گردهمائی علمی – فرهنگی را خیر مقدم گفته اضافه داشتند، جای نهایت مسرت است که این پوهنتون یکبار دیگر با حضور و در کنار شما فرهیخته‏گان و نخبه‏گان سیاسی ، علمی و فرهنگی کشور، صفحۀ درخشان دیگری از رخداد‏های تاریخی اکادمیک را در تاریخ پر افتخار این نهاد به مناسبت فرا رسیدن صدمین سالروز استرداد استقلال کشور ، ورق میزند .

رییس پوهنتون کابل، با اشاره به اینکه «28» اسد چرخش مهم در حیات مردم افغانستان بوده و رویداد اهم در تاریخ سیاسی افغانستان شمرده میشود علاوه نمود که در این روز خجسته و میمون سرنوشت کشور ما بعد از رنجها و مصیبتهای فراوان و جانکاه یکسره رقم خورد و مبارزات جانبازانه و شجاعانۀ صد‏ها هزار مردم این مرزوبوم اعم از زن و مرد که در راه استقلال و آزادی جانهای شیرین شانرا فدا نموده اند، به ثمر رسید.

به گفته محترم فاروقی، با احراز استقلال افغانستان، کشور ما در وادی تحولات عمیق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قرارگرفت، قوانین و نظام‏نامههای متعددی که حقوق و وجایب هر شهروند ساکن این مرز و بوم سلحشور را در برداشت ، تسجیل گردید و برمبنای همین قوانین در آن ایام بود که دروازه‏های پوهنتونهای کشورهای پیشرفته جهان به روی جوانان تشنه به علم گشوده شد. همچنان ده ها روزنامه و جریده به خاطر رشد و انکشاف ذهنی و فرهنگی مردم کشور ایجاد شد که سراج الاخبار و ارشادالنسوان از مشهورترین این نشریه‏ها شمرده میشود .

آقای فاروقی یادآور گردید که روز استقلال کشور با نام و یاد پادشاه جوان، مترقی و آزادی‏خواه  افغانستان اعلیحضرت امان الله گره خورده، هر اقدام و تحولات اقتصادی و صنعتی که امروز در کشور مشاهده می‏گردد، ریشه در تحولات نظام مترقی دوره امانی دارد و بدون تردید این مسأله با روز آزادی ۲۸ اسد و استقلال افغانستان بی رابطه نیست.

موصوف اظهار خرسندی کرده تصریح نمود، پوهنتون کابل خرسند است که در فضای گرم و صمیمانه مشارکت اندیشمندان و فرزانه گان  می‏تواند آنچه را بمثابه افتخارات، فرصت‏ها و یا هم دردها و رنج‏های مشترک مان در عرصه‏های مختلفۀ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و امنیتی وجود دارد به گفتمان علمی و ارزشی گذاشته، زمینههای ترتیب برنامه‏ها و سازوکارهای علمی و بومی را در پرتو یافته‏ها و تحقیقات علمی این مراکز خلق اندیشه و تفکر برای دست اندرکاران و سیاست گذاران کشور مان پیشکش نماید.

ضمناً،  رییس پوهنتون کابل دستاوردهای دورۀ امانیه را عالی دانسته، تأکید داشتند که مسؤلیت همه ساکنین این خانه مشترک است تا با نگرش جدید و گذار عمیق بر تاریخ درها و رنج‏های انسان، عملکردها و برنامه‏های اجرائی شانرا با یک چشم انداز جدی و مبتنی بر واقعیت‏ها مطرح و عملی نمایند .

آقای فاروقی کشور عزیز ما افغانستان را بمثابه یک خطه با اهمیت و استراتیژیک جغرافیای زمین چه در پهنای تاریخ و چه هم اکنون یاد نموده که قابلیت و توان نقش گذاری در عرصه تخلیق ارزشها برای خانواده مشترک و منطقه ما را داشته و دارد. ایشان نقش گذاری این کشور و فرزندان آنرا  در تخلیق ارزشهای مادی و فرهنگی بشری از طریق ایجاد، توسعه و اتصال مدنیتها در مسیر راه ابریشم و سایر دوره های مدنیتی این منطقه انکار ناپذیر یاد کرده و آنرا برجسته عنوان داشتند.

در همین حال، محترم فاروقی تحرکات و اقدامات جدی و جدیدی که برای اجرایی شدن امور در افغانستان و شکستاندن یخهای تصنعی و رفع موانع ایجاد شده در جهت تطبیق برنامه های همگرائی منطقوی که در نتیجه ابتکارات عملی و در پرتو دید عمیق و استراتژیک دولت وحدت ملی و خاصتاَ نظرات خردمندانۀ جلالتمأب محترم رییس جمهور افغانستان در امر رهائی و نجات افغانستان از زندان منحصر جغرافیائی  افق‏های تازۀ در منطقه و در جغرافیائی ما در حال شکل گیری است، نهایت مفید و سودبخش یاد کرده اظهار داشت که اجرایی شدن پروژه‏های، تاپی، تاپ، کاسا یکهزار، راه تاریخی لاجورد و ده‎ها برنامه منطقوی دیگر بحیث شبکۀ از پروژههای اتصالاتی منطقوی و اخیراَ هم گشایش بندر چابهار بمثابه یک روزنه بزرگ اندیشیدن برای نجات کشور و ملت ما و مردمان این منطقه از نمونه‏های آن می‏باشد.

در اخیر موصوف  ضمن یادآوری از مزایا و اهمیت اقتصادی بندر چابهار و سایر بنادر کشور اضافه داشتند، پوهنتون کابل به عنوان پوهنتون مادر و نهاد اثر گذار در تاریخ کشور خود را مکلف دانست تا در همیاری و همکاری با سایر نهادها و مخصوصاَ مراجع اکادمیک و فرهنگی، سیر و اثرات  این تغییرات  را به کنکاش و گفتمان گرفته  و تراوش داشته‏های فکری خردمندان و اندیشمندان کشورهای منطقه را به بازتاب بگیرد. آقای فاروقی از همکاری‏های بی‏دریغ  ریاست محترم عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری و تمام آنانیکه در راه اندازی این برنامه زحمت کشیده اند، ابراز سپاس و تقدیر نمودند.  

متعاقباً، جلالتمآب محترم قانپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهور اسلامی افغانستان، ضمن آنکه اعلام نتایج کنکور سال 1398 را برای مردم افغانستان تبریک گفته بیان داشت که برگزاری کانکور در سال‏های اخیر نسبت به سال‏های گذشته دارای شفافیت و نظم قابل ستایش بوده است.

معاون دوم ریاست جمهوری، اعطای سند اعتباردهی از جانب وزارت تحصیلات عالی کشور را به شماری از پوهنتون‎های دولتی و خصوصی یک گام مهم در راستای تضمین کیفیت نهادهای اکادمیک کشور خوانده گفت که این اقدام هم به نهادهای علمی کشور اعتبار می‏دهد و هم میان نهادهای علمی برای رشد و توسعه بیشتر رقابت مثبت ایجاد می‎کند.

استاد دانش با اشاره به جایگاه مهم و درخشان پوهنتون کابل، از استادان و نخبگان علمی این نهاد علمی معتبر خواست که با استدلال و منطق در برابر جریان‏های افراطی بایستند و اجازه ندهند که ذهن‏های پاک جوانان کشور شکار انحرافات و افراط گرایی گردد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پایه های نهادهای آموزشی مدرن و بنیاد تحصیلات اکادمیک باکوشش شاه امان الله خان تأسیس شد، گفت که سزاوار اینست که نهادهای اکادمیک و پوهنتون‏های کشور از صدمین سالگرد کشور آنگونه که مناسب است هرچه باشکوه لازم استقبال و تجلیل کنند.

محترم دانش تأکید کرد که تنها تجلیل از کار کرد امان الله خان و استقلال کشور کافی و رهگشانیست، بلکه سده استقلال باید به صورت اکادمیک تحلیل شود تا به نیکی دریابیم که در طی این یک صد سال چه اقدمات عملی برای حفظ استقلال و پیشرفت افغانستان برداشته شده است و رسالت ماست که فصل نا تمام اصلاحات امان الله خان را تکمیل نمایم.

معاون ریاست جمهوری، تهداب گذاری معارف و مطبوعات، ایجاد نظم حقوقی و تدوین قانون اساسی، تأسیس سلطنت مشروطه و تصویب تأسیس پارلمان را بخشی از اصلاحات ماندگار امان الله خان عنوان کرده،  تأکید ورزید که بینش و روش امان الله خان باید در افغانستان تداوم داشته باشد.

معاون رئیس جمهور گفت که یک صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، امسال با یک مناسبت مهم و سرنوشت ساز مصادف شده است که همانا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می‏باشد. وی از مردم کشور خواست که با شور و شوق در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک ورزیده و به کاندید دلخواه شان رای دهند.

در همین حال استاد دانش در بخشی از سخنرانی اش در خصوص توسعه اقتصادی کشور نیز سخن گفته اضافه داشتند، هرچند که آغاز حکومت وحدت ملی با چالش‏های فراوان از جمله پروسه انتقال مسؤلیت‏های امنیتی به نیروهای داخلی کشور و در نتیجه تهاجم گستردۀ تروریستان در افغانستان همراه بود، ولی دولت توانست در کنار تلاش مضاعف برای تأمین امنیت کشور، گام های مهم و مؤثر را برای توسعه اقتصادی کشور نیز بردارد.

محترم قانونپوه سرور دانش افزایش در فیصدی مصرف بودجه انکشافی کشور در سال های اخیر، انجام اصلاحات برای بهبودی فضای کسب و کار و در یافت رتبه مناسب‏تر از جانب بانک جهانی در سال 2018، تطبیق طرح برنامه میثاق شهروندی، تولید و توزیع انرژی برق داخلی از طریق بند سلما و دیگر بندهای آبی کشور و فعال سازی نیروهای برق آفتابی و ادامه کار عملی اعمار 25 بند آبی و چندین نیروگاه برق آفتابی را در سراسر کشور از جمله فعالیت های مؤثر حکومت وحدت ملی در راستای توسعه اقتصادی کشور عنوان کردند.

معاون رئیس جمهور، راجع به اتصال منطقه‏ی افغانستان نیز گفت که دولت افغانستان تااکنون پالیسی‏های موفقی را برای ارتقای جایگاه کشور در راستای تجارت و سرمایه گذاری خارجی برداشته است. آقای دانش موافقت نامه بندر چابهار، خط انتقال گاز تاپی، پروژه کاسا یک هزار، تفاهم نامه یک کمربند و یک راه از جانب دولت چین، موافقت نامه راه لاجورد و آغاز به کار دهلیزهای هوایی افغانستان به هند، چین، ترکیه و عربستان و امارات را از جمله اقدمات مؤثر دولت وحدت ملی برای اتصال افغانستان به منطقه و سایر کشورهای جهان عنوان نمودند.

 در پایان،  استاد دانش از ابتکار ریاست پوهنتون کابل بخاطر تدویر این گفتمان علمی ابراز تشکر و قدردانی کردند.

همچنین، جلالتمآب محترم  پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، از اعلان نتایج کانکور و شفافیت آن یادآور شده و از حمایت همه جانبه دولت ابراز تشکر و قدردانی کردند. سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن آنکه از پروسه اعتباردهی شش نهاد علمی و دولتی کشور که اخیراً سند اعتباردهی ملی را بدست آورده است، آنرا خدمت رهبری حکومت  و جامعه علمی کشور تبریک گفته و مدیریت نظام تحصیلات عالی کنونی را نیازمند یک فکر متفاوت نسبت به سالهای قبل عنوان داشتند. آقای بالاکرزی در مورد اهمیت اقتصادی بندر چابهار صحبت کرده، تأکید به رشد و توسعه گفتمان های اکادمیک پیرامون این گونه موضوعات در نهاد علمی کردند.

محترم بالاکرزی تدویر این گفتمان علمی را جهت شناسائی ابعاد مختلفه بندر چابهار مهم خوانده  و از ریاست پوهنتون کابل به مناسبت برگزاری آن ابراز تشکر و تقدیر داشتند.

همزمان با آن، محترم فردین هاشمی مشاور همکاری‏های اقتصادی منطقوی ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری در خصوص سیاست خارجی دولت و پروژۀ چابهار  و محترم امام محمد وریماچ سرپرست اداره ملی ترانسپورت جاده، پیرامون چگونگی ساخت این پروژه و پلان های بعدی شان در این مورد سخن گفتند. آنان بندر چابهار را یکی از ارزان ترین و نزدیک ترین مسیر ترانزیتی در کشور یاد کرده و  از ریاست پوهنتون کابل به سبب تدویر این برنامه علمی اظهار سپاس و امتنان کردند.

از جانب دیگر، در این گفتمان علمی هریک محترم: پوهنیار سیف الدین سیحون، پوهنمل محمد رضا فرزام، پوهنمل  جمشید حیدری و محترم پوهنیار اکلیل رهین استادان پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل، مقالات علمی شانرا در مورد اهمیت و مزایای بندر چابهار،  فرصت ها و چالش های آن به ارائه گرفتند.

در برنامه بعد از ظهر این گفتمان پنل اقتصادی در مورد  اهمیت و مزایای اقتصادی بندر چابهار که متشکل از استادان پوهنتون بودند، تشکُل یافته، ضمن به کنکاش گرفتن موضوع به سوالات اشتراک کنندگان پاسخ ارائه نمودند. این برنامه با جمع بندی کلی توسط محترم پوهنمل امیز حمزه اسلمی رییس پوهنځی اقتصاد رأس ساعت 4:30 بعد از ظهر خاتمه یافت.  

لازم به ذکر است که بندر چابهار یکی نزدیک‌ترین و ارزان ترین راه‏های دسترسی افغانستان به آبهای بین المللی و وصل شدن به مسیرهای ترانزیت جهانی میباشد. این بندر یکی از بنادر اقتصادی  است که در مقایسه با بندر عباس «90» کیلو متر و در مقایسه به بندر کراچی «700» کیلو متر به مرکز افغانستان نزدیک تر می‏باشد.