برگزاری نمایشگاه عکس به مناسبت" صدمین سالگرد استقلال جمهوری اسلامی افغانستان و هفتادمین سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین" در پوهنتون کابل

دیپارتمنت زبان و ادبیات چینایی پوهنحی زبان و ادبیات و انستیتوت کنفوسیوس در هماهنگی و همکاری با ریاست پوهنتون کابل و سفارت جمهوری خلق چین مقیم افغانستان، نمایشگاه عکس و آثار تاریخی به مناسبت صدمین سالگرد استقلال جمهوری اسلامی افغانستان و هفتادمین سالگرد تشکیل جمهور خلق چین را با اشتراک جلالتمآب محترم پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، آقای لیوجینگ سونگ سفیر کبیر جمهوری خلق چین مقیم افغانستان و یکعده اعضا و دیپلومات‎های سفارت چین، شماری از رؤسای محترم پوهنحیها، استادان و محصلین پوهنتون کابل، در تالار دیپارتمنت زبان و ادبیات چینائی پوهنحی زبان و ادبیات این پوهنتون تدویر نمود.  

این نمایشگاه به روز یکشنبه مؤرخ 16سرطان سال روان برگزار شد. در این برنامه جلالتمآب محترم پوهنمل حمید الله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، حضور و تشریف‎آوری اشتراک کنندگان را خیرمقدم گفته و  از روابط دیرینه و خوب کشورهای افغانستان و جمهوری خلق چین در طول تاریخ یادآور شدند. آقای فاروقی مشترکات، مناسبات و  روابط فرهنگی هردو کشور را نهایت خوب و نیک عنوان کرده و  این دو کشور را  دوست و یاور دیرینۀ یکدیگر یاد کردند.

رییس پوهنتون ضمن اظهار خرسندی از تدویر این برنامه، از انستیتوت کنفوسیوس و آمریت دیپارتمنت چینایی پوهنځی زبان و ادبیات این پوهنتون مبنی بر راه‌اندازی آن ابراز تشکر و قدردانی کرده، از همکاریهای جمهوری خلق چین در خصوص همکاری های شان با  نهادهای تحصیلی به بخصوص ایجاد انستیتوت کنفسیوس و اعمار ساختمانها در پوهنتون کابل و سایر بخش‎های کشور  ابراز امتنان و قدردانی نمودند.

به گفته آقای فاروقی، پوهنتون کابل به عنوان نهاد کهن و سابقه در کشور مسئولیت خویش می‌داند که در سلسله پیشبرد برنامه‎های تدریس، تحقیق و ارائه خدمات تحصیلی در رابطه به مسائل فرهنگی، ملی و اجتماعی نیز گام‌های استوار و متین را برداشته و پیوسته به تدویر برنامه ها و پروگرام های مدون اقدام نماید.

موصوف  اضافه داشت، پوهنتون کابل افتخار دارد که امروز به سلسله برنامه‎های گرامیداشت از یکصدمین سالگرد استرداد و استقلال کشور میزبان جلسه با اهمیت پیرامون جشن صدمین سالگرد استرداد و استقلال کشور افغانستان و هفتادمین سالگرد ایجاد جمهوری خلق چین بوده و آثار تاریخی، عکس‎ها و سایر داشته های تاریخی را در رابطه به همکاری های فرهنگی، علمی، اقتصادی، تجارتی و اجتماعی مابین هردو کشور و هردو ملت را به نمایش می‎گذارد.

همزمان با آن، جلالتمآب محترم پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، نیز روابط کشورهای افغانستان و خلق چین را عالی توصیف کرده و از ریاست پوهنتون کابل و سفارت کبرای خلق چین مقیم افغانستان بخاطر برگزاری این برنامه تشکر و قدردانی کردند.  در ضمن موصوف تدویر این برنامه را بخاطر ارج گذاری بخاطر تجلیل از صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، هفتادمین سالگرد تأسیس دولت چین و شصت و نهمین سالگرد روابط سیاسی بین افغانستان و کشور چین را ضروری دانسته و  از همکاری های دوامدار و صادقانه جمهوری خلق چین با افغانستان در بخش اعطای بورسیه های تحصیلی و سایر موارد با افغانستان اظهار سپاس و تشکر داشتند.

در همین حال، آقای لیوجینگ سونگ سفیر کبیر جمهوری خلق چین مقیم افغانستان، از حضور شان در این برنامه اظهار خرسندی کرده و روابطه هردو کشور« افغانستان و چین» را نیک و دوستانه یاد کردند. سفیر کبیر جمهوری خلق چین در مورد تاریخچۀ استرداد استقلال افغانستان و سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین نیز صحبت نموده و کشور  افغانستان را قوی و غنی یاد نمودند.

در فرجام، نمایشگاه عکس و آثار تاریخی هردو کشور توسط جلالتمآب محترم پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی  و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی و محترم لیوجینگ سونگ سفیر کبیر جمهوری خلق چین در افغانستان با قطع نوار افتتاح و آنها  همراه با سایر حاضرین برنامه از این نمایشگاه دیدن به عمل آوردند.