برگزاری کنفرانس علمی صلح و حل منازعه از سوی ریاست پوهنتون کابل

گفتمان علمی صلح و حل منازعه با ابتکار ریاست پوهنتون در همکاری و حمایت ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهور اسلامی افغانستان در ادیتوریم مرکزی این پوهنتون برگزار گردید. این کنفرانس دو روزه به هدف مشخص کردن و دریافت دریچه‎های صلح از مجاری بحث و گفت‎وگوهای اکادمیک یوم دو شنبه مؤرخ 26 حمل سال روان رسماً با حضور جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم پوهاند سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، جلالتمآب محترم سید عبدالوحید قتالی رییس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، جلالتمآب محترم پوهنمل انجنیر عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، عالیقدر محترم پوهاند بری صدیقی معین امور محصلان و عالیقدر محترم دکتور احمدسیر مهجور معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، معینان یکعده ادارات سکتوری، سفیر محترم تاجکستان در کابل، معاونان محترم پوهنتون کابل، روسای اسبق پوهنتون کابل، مشاورین و اعضای شورای عالی صلح، روسا و معاونین علمی پوهنتون‎های دولتی همه ولایات، روسای محترم پوهنځي‎ها، محققین اکادمی علوم، دانشمندان،  استادان، کارمندان و محصلان پوهنتون کابل تدویر یافت.

جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی ضمن عرض خوش‎آمدید به اشتراک کنندگان این گردهمائی علمی- فرهنگی، بخش‏های از فعالیت‎های صورت گرفته در پوهنتون کابل طی سال گذشته را اشاره داشته افزود، این نهاد علمی افتخار دارد که هم‎ردیف وظایف و مسئولیت‎های اساسی علمی - تحقیقی خود به مسائل و فعالیت‎های ملی با همکاری سایر نهادها پرداخته و وجیبه ملی و اکادمیک خویش را در قبال مردم و کشور خود ایفا می‎نماید.

به گفته محترم فاروقی، پوهنتون کابل بمثابه بزرگترین نهاد علمی در کشور باورمند است که در فضای گرم و صمیمانه مشارکت اندیشمندان و فرزانه گان می‎تواندآنچه را به مثابه فرصت‎ها و یاهم دردهای و رنج‎های مشترک ما در عرصه‎های ختم جنگ و آوردن صلح پایدار و امنیت وجود دارد به گفتمان علمی و ارزشی گذاشته، زمینه های ترتیب برنامه ها و سازکارهای علمی و بومی را در پرتو یافته‎ها و تحقیقات علمی این مراکز خلق اندیشه‎ و تفکر برای دست اندرکاران و سیاست گذاران کشور پیشکش نماید.

آقای فاروقی از امیدواری های صلح نیز یادآور شده گفت، اکنون که امیدهای یک صلح دایمی و پایدار در افغانستان نسبت به هرزمان دیگر بیشتر شده است، مردم کشور ما با یک تصمیم سرنوشت ساز روبرو هستند و نقش روشنفکران، اهل خبره، اندیشمندان و سیاسیون در این زمینه‎ها سازنده، مؤثر و تاریخی میباشد.

با این حال محترم فاروقی، فرهنگ صلح و همزیستی مسالمت آمیز را بخاطر تأمین و آوردن صلح در جامعه مهم یاد کرده و از فرهنگ صلح به عنوان مجموعۀ از ارزش‎ها، نگرش‎ها، رفتارها و روش‎های زندگی یاد نمود که خشونت را نفی، از منازعه پیش‎گیری و میکوشد ریشه‎های درگیری را شناسایی و از طریق گفتمان و گفت‎و‎گو بین افراد، گروه‎ها و ملت ها حل کند. بر علاوه موصوف فرهنگ صلح را به معنی احترام به کرامت انسانی، رعایت حقوق بشر، پایبندی به آزادی مشروع انسان ها، جلوگیری از نفرت، خشونت، جنگ و حل منازعات از طریق شیوه‎های مبتنی بر عدم خشونت مانند آشتی، مذاکره، میانجگری و مصالحه یاد نمودند.

آقای فاروقی  از حکومتداری خوب با ویژگی‎های؛ مشارکت، برابری، پاسخگویی، حاکمیت قانون، مؤثریت و شفافیت را لازم و ملزوم با صلح خوانده گفت، بدون حکومتداری خوب نمی‎توان توقع تأمین صلح پایدار در یک کشور را داشت و باید دانست که بدون فراهم آوری زمینه رفاه و بهزیستی اجتماعی در کشور نمی‎توان صلح را برای دراز مدت در آنجا تأمین کرد.

ایشان از نگرش پوهنتون کابل برای تدویر و برگذاری این همایش و نشست علمی با اهمیت و اثر گذاری آن در جهت واحد سازی زمنیه‎های تلفیق نگرش‎های اکادمیک و علمی و شریک سازی آن با سیاسیون و دست اندرکاران عرصه مصالحه و گفتمان سخن گفته و آنرا جز از مسئولیت‏های ملی و علمی شان یاد نمودند. در فرجام رییس پوهنتون کابل از همکاری‎های بیدریغ و همیشه‎گی ریاست محترم عمومی اداره امور ریاست جمهوری، ریاست محترم شورای عالی صلح، نهادهای جامعه مدنی، روسا و معاونان علمی پوهنتون ها تشکر و تمجید نموده، همچنان از تلاش‎های شبانه روزی هئیت رهبری پوهنتون، روسای پوهنځي‎ها، رییس و اعضای شورای فرهنگی، رییس و اعضای اتحادیه محصلان، مسئولین امنیتی پوهنتون، استادان و کارمندان اداری این پوهنتون سپاس گذاری و قدردانی به عمل آوردند.

سپس، پیام جلالتمآب محترم دکتور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به موضوع از جانب محترم پوهاند دکتور لعل پاچاه آزمون مشاور ارشد رییس جمهور قرائت گردیده، در این پیام از صلح به عنوان یکی از نیازهای جدی ملت و جامعه یاد نموده و در  تأمین صلح پایدار در کشور تأکید داشته است. همچنان در پیام از ریاست پوهنتون کابل و سایر ادارات همکار مبنی بر تدویر این کنفرانس علمی تشکر کرده، خواستار تحقیق و بررسی بیشتر از جانب محققان، دانشمندان و حاضرین در گفتمان گردیده اند.

همزمان با آن، محترمه پوهاند سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، محترم قانونپال محمد اسماعیل قاسمیار عضو شورای عالی صلح، محترم پوهنمل انجنیر عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، محترم سید عبدالوحید قتالی رییس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، محترم دکتور احمد سیر مهجور معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی و استاد پوهنتون کابل، محترم محمد عثمان طارق مشاور ارشد دارلانشای شورای عالی صلح، محترمه بانو یلدا رویان فعال حقوق زن و محترم احمد جاوید فاروس رییس اتحادیه محصلان پوهنتون کابل نیز در رابطه به صلح، مزیت‎ها و ابعاد آن صحبت کرده و صلح را یکی از نیازهای جدی جامعه و کشور ما افغانستان یاد کردند. آنان ضمن آنکه صلح را یکی از عوامل پیشرفت و توسعه کشور یا نمودند، از ریاست پوهنتون کابل بنابر تدویر و برگزاری این گفتمان علمی- فرهنگی که در اصل دریچۀ برای تأمین و ایجاد صلح پایدار در کشور میباشد، تشکر و قدردانی به عمل آوردند.

در بخش دوم و بعد از ظهر روز اول، طبق اجندا استادان و محققین به ارائه مقالات علمی – تحقیقی شان پیرامون موضوعات« فرهنگ صلح»، « نقش نهادهای آموزشی در صلح»، « نقش آموزش و پرورش در تأمین صلح افغانستان»، « راهکار گفت‎و‎گو صلح پایدار»،« صلح از نظر اسلام»، « اهمیت صلح در کشور»، « نقش زنان در پروسۀ صلح» و « مؤلفه‎های حل منازعه و تحکیم صلح در افغانستان، با رویکرد صلح پایدار ایمانوئل کانت» تحت نظر هیأت ژوری پرداختند. هیأت محترم ژوری نتیجه کلی از ارائه مقالات را با اشتراک کنندگان برنامه شریک ساخته و موضوعات مربوط به مقالات را مؤثر و مفید ارزیابی داشتند.

قابل تذکر است که در روز اول برنامه (افتتاحیۀ برنامه) برای سخنرانان محفل یک عدد نشان (لوگوی) پوهنتون مزین با نشانه صلح از جانب پوهنتون کابل اهدأ گردید و روز دوم آن که شامل هفت پنل میباشد در پوهنځي‎های علوم اجتماعی و هنرهای زیبا برگزار می‎گردد و  در آن روی موضوعات و پیوندهای مختلف صلح بحث صورت خواهد گرفت که انشالله در پایان نشست‎ها برآیند آن از این دریچه با علاقمندان سایت‎های پوهنتون کابل و ملت عزیز شریک خواهد شد.