تدویر نمایشگاه کتاب در پوهنتون کابل

بخاطر  ترویج فرهنگ کتابخوانی، بیش از«۷» هزار عنوان کتاب که حاوی «۳۵» هزار  جلد می‎گردد، امروز شنبه مؤرخ ۲۴ حمل سال روان، از سوی «۳۸» ناشر کشور در پوهنتون کابل  به نمایش گذاشته شد. این نمایشگاه که از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ در همکاری و هماهنگی با ریاست پوهنتون کابل و شهرداری کابل تدویر شده بود، در آن جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، محترم سیدآقاحسین فاضل سانچارکی معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، محترم سید مصطفی سعیدی رئیس امور فرهنگی شهرداری کابل، روسای محترم پوهنحی‎ها، شماری از شخصیت‎های علمی، فرهنگی، استادان، ناشران و محصلین حضور یافته بودند.

محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، حضور و تشریف‎آوری اشتراک کنندگان نمایشگاه را خیرمقدم گفته، اضافه داشت، پوهنتون کابل افتخار دارد که میزبان برگزاری چنین نمایشگاه‎ها به منظور ترویج فرهنگ کتابخانی می‎باشد. آقای فاروقی برگزاری همچون نمایشگاه‎ها را بخاطر تحکیم رابطه ‏ها میان نهادهای علمی و انتشارات کشور،  همچنان از بین بردن چالش‎های سد راه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مهم یاد کرده و بر تدویر این گونه نمایشگاه‎ها در نهادهای علمی و تحصیلی کشور تأکید ورزیدند.

موصوف ضمن اشاره به اهمیت کتابخانی، از فعالیت‎های کتابخانه مرکزی و سایر کتابخانه‎های این پوهنتون نیز یادآور گردیده گفت، فعلاً بیش از «۴۰۰» هزار جلد کتُب مسلکی و تخصصی در کتابخانۀ مرکزی و سایر کتابخانههای این پوهنتون وجود دارد که همواره مورد استفاده  محصلان، استادان و دانشمندان کشور قرار میگرد. همچنان پروسه دیجتل سازی آثار علمی و کتُب در این کتابخانه‎ها نیزجریان داشته، بعلاوه آثار موجود در کتابخانه مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل نیز در خدمت محصلین و محققین این نهاد قرار دارد.

محترم فاروقی افزود، کتاب بزرگترین وسیلۀ حفظ و تقویت ارزش‎های علمی و تحقیقی بوده و استادان این نهاد علمی به صورت پیوسته در کنار بحث‎های تدریسی شان در صدد تخلیق ارزشها، تحقیقات علمی، چاب و نشر کتب می‎باشند. در فرجام آقای فاروقی تدویر این چنین نمایشگاه ها را بخاطر ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعۀ کتاب ارزشمند یاد کرده، ضمن تشکر و سپاس  از تمام دست اندرکاران این برنامه، از عموم علاقه مندان و دانشمندان خواست که از این فرصت غنیمت، استفاده اعظمی بدارند.

در همین حال، محترم سیدآقا فاضل سانچارکی معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، محترم سید مصطفی سعیدی رییس امور فرهنگی شهرداری کابل، محترم استاد سیداحمد سعید رییس اتحادیه ناشران افغانستان نیز در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی صحبت کرده، ضمن تأکید و حمایت از تدویر  این گونه نمایشگاها، تدویر آنرا در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و فرهنگ پخش و نشر با ارزش و سازنده یاد نمودند.

سپس، نمایشگاه متذکره با قطع نوار توسط رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و سایر اشتراک کنندگان این نمایشگاه افتتاح گردیده، قرار است که تا پایان این ماه در پوهنتون کابل ادامه داشته باشد و علاقمندان کتاب، به ویژه محصلان میتوانند از آن بازدید به عمل آورند.