جلالتمأب پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان در امور تحصیلات عالی در کنفرانس ملی – مشورتی جوانان و صلح اشتراک نموده و با ایراد بیانیه خود در مورد نقش جوانان در روند تأمین صلح ، اجلاس جوانان را تاریخی

کنفرانس ملی مشورتی جوانان و صلح که به ابتکار دفتر مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان برای سه روز در تالار خیمه لویه جرگه به اشتراک حدود ۲۵۰۰ تن از جوانان اعم از ذکور و اناث از سرتاسر افغانستان و از بیشتر از ۳۰۰ ولسوالی ، تدویر یافته بود صبح روز دوشنبه ۸ دلو ۱۳۹۷ با سخنرانی رهنمودی محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان در امور تحصیلات عالی آغاز به کار نمود البته پوهنتون کابل نیز به عنوان مهماندار و میزبان مشترک، اشتراک کننده گان این کنفرانس ملی سهم فعال و ارزنده خود را در این روند ایفا نمود .

محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی با ایراد سخنرانی خویش ، نقش جوانان را در روند تأمین صلح و امنیت سراسری فوق العاده مهم و درخور اهمیت دانسته افزودند ، پس از روی کار آمدن نظام جدید فرصت‌های فروانی برای مردم افغانستان و به خصوص جوانان در عرصه‌های مختلف فراهم گردید. نظام دموکراتیک جدید حقوق شهروندی افراد را به رسمیت شناخت، فضای باز ایجاد شده زمینه‌ی مساعدی را برای مشارکت جوانان در ساحات مختلف زندگی جمعی فراهم ساخت. زمینه تحصیل و پیشرفت به طور بی‌سابقه‌ای برای جوانان اعم از دختر و پسر فراهم شد ، درخشش بی‌سابقه جوانان ما در سطوح ملی و حتی بین المللی در عرصه‌های ورزشی، فرهنگی و علمی ثمره و نتیجه فضای باز سیاسی جدید است این فرصت ها برای نسل جوان ما در گذشته های تاریخ کمتر میسر بوده و هیچگاه تاریخ به یاد ندارد که از جوانان در عرصه مسایل بزرگ ملی نظر خواهی شده باشد . نیاکان آزاده ما در نتیجه قربانی های نسل جوان با راه اندازی نهضت های آزادی خواهانه مانند نهضت های مشروطه خواهی و استقلال طلبی حدود یکصد سال قبل به حق استقلال خود نائل آمدند ، امروز بیش از سه صدو پینجاه هزار فرزند جوان این کشور در نهاد های تحصیلات عالی و بیشتر از ده میلیون جوان و نوجوان کشور در مکاتب و مؤسسات نیمه عالی مصروف تعلیم و دانش  اندوزی اند یکعده زیاد جوانان عزیز ما امروز با اندوخته های تاریخی ومیراثی از نیاکان شان در خطوط مقدم جبهات گرم برای حفظ نوامیس ملی و ارزش های مقدس وطن جانهای عزیز شان را قربان مینمایند . در همین حال هستند یک عده ئی دیگر از جوانان این کشور که آگاهانه و یا ناخود آگاه در برابر وطن و هموطنان شان قرار گرفته از افراطیت سیاسی و خشونت کار میگیرند . تاریخ افغانستان گواه آن است که تلاش های نسل جوان بخصوص رهبران جوان که با دید جوان برای بدست آوردن استقلال کشور تلاش نموده و فصلی را برای آبادانی و عمران کشور آغاز نمودند ،به مشکلات جدی مواجه شدند . این فصل نا تمام تاریخ که بوسیله رهبری خردمندانه فرزند صدیق و با عزت وطن اعلیحضرت امان الله خان غازی آغاز شده بود نا تمام ماند . امروز رهروان آن فرزانه مرد تاریخ برای تعقیب و اکمال آن فصل زرین گام برداشته اند و توقع دارند تا نسل جوان ما شکار دسایس براه افتاده  دشمنان کشور نشده و با خردمندی همکاری نمایند تا با آمدن صلح پایدار و مبتنی بر منافع ملی کشور آن آرزومندی های نا تمام بسرعت اکمال و وطن و ملت از بدبختی ها نجات یابد . در برابر این خوش بینی‌ها، چالش‌های فراراه صلح و همزیستی مسالمت آمیز را که بخصوص قشر جوان ما را تهدید می‌کند نمی‌توان از نظر دور داشت. باید به یاد داشته باشیم که کشورما هنوز متأسفانه یک کشور در حال جنگ باقی مانده است. جنگ‌ و منازعه مسلحانه هنوز زندگی مردم ما را در بخش‌های مختلف کشور تهدید می‌کند. دهها هزار جوان هنوز در صفوف مختلف جنگی اسلحه حمل می‌کنند و می‌جنگند. آسیب‌های روانی و اجتماعی ناشی از جنگ‌ها بآسانی زدوده نمی‌شود. آنانی که مستقیما از این جنگ‌ها آسیب دیده اند، بازماندگان و یتیمانی که اینک دارند جوان می‌شوند یا جوان شده اند، در برابر گرایش‌های جنگ طلبانه و فعالیت‌های غیر قانونی و جرمی آسیب پذیر اند. ادغام مجدد جوانان که در صفوف گروه‌های مسلح جنگیده اند یا به هر حال در جنگ‌ها آسیب دیده اند یک چالش عمده است که اگر نادیده گرفته شود هر صلح و زندگی صلح آمیز را به مخاطره مواجه می سازد.

رییس پوهنتون کابل علاوه کردند ، اکنون که امیدهای یک صلح دایمی در افغانستان از هرزمان دیگر پیشتر شده است، جوانان افغانستان با یک تصمیم سرنوشت ساز رو برو هستند که آیا  به نیرویی برای تداوم جنگ و خشونت تبدیل شوند و یا فعالانه تصمیم به تغییر سرنوشت شان بگیرند. در این زمینه جوانان  که فرصت و بخت همراه شان یاری کرده و توانسته اند تعلیم و تحصیل را پیش گیرند نقش سازنده و تغییر ساز دارند. جوانان می‌توانند، رهبران فکری، و نمونه های خوب برای دیگران باشند، با ارزیابی و شناخت دقیق پیامدهای جنگ و خشونت، آگاهانه در جهت باز سازی، صلح پروری و شکل دادن یک آینده متفاوت گام بردارند.

همچنان در بعد از ظهر روز سه شنبه ۹ دلو که روز دوم این کنفرانس بود و محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی راجع به مسائل ملی ، اتحاد و یک پارچه گی ، ملت سازی و ایجاد وحدت ملی با اشتراک کننده گان این سمینار به طور مفصل صحبت نموده  و به پاسخ سوالات مطروحه پرداخت .

در کنفرانس متذکره علاوه بر جوانان که از تمام ولایات و اکثریت ولسوالی های  اففانستان حضور داشتند ، تعدادی از اراکین عالیرتبه دولتی و غیر دولتی به شمول اعضای محترم کابینه ، فعالان مدنی ، اتحادیه های محصلین و اعضای محترم شورای ملی نیز شرکت ورزیده بودند .

روز چهارشنبه ۱۰ دلو ۱۳۹۷ که روز سوم و اختتامیه این کنفرانس بود ، جلالتمأب رییس جمهور کشور بعد از استماع قطعنامه ، نظریات ، پیشنهادات ، مشوره ها و نتایج کار دو روزه کنفرانس ،  با حضور گرم ، سخنرانی اساسی و رهنمودی شان کنفرانس متذکره را اختتام بخشیدند .