جشن فارغ التحصیلی محصلان پوهنتون کابل در تالار ادیتوریم مرکزی این پوهنتون طی محفل با شکوهی تدویر یافت.

پوهنتون كابل و اتحاديه محصلان این پوهنتون جشن فارغ التحصيلي سال تحصیلی1397 محصلان پوهنځی‎های مختلف این نهاد  را جهت ارج گذاري به فارغین و محصلان در تالار ادیتوریم مرکزی پوهنتون کابل برگزار نمود.  در این جشن پرشکوه و تاریخی جلالتمآب محترم  قانونپوه سرور دانش معاون دوم رياست جمهوري اسلامی افغانستان، جلالتمآب محترم پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری  وزير تحصيلات عالي، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم احمد نادر نادری رييس كميسيون مستقل اصلاحات اداري  و خدمات ملکی،جلالتمآب محتر پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگی وزارت  اطلاعات و فرهنگ، محترم پوهنیار محمد رضا فرزام معاون مالی و اداری پوهنتون کابل، روساي  محترم پوهنحی‎ها، عدۀ  از شخصیت‎های علمی،  استادان، کارمندان، محصلین و فارغین  پوهنتون كابل حضور داشتند.

در آغاز برنامه محترم احمد جاوید فاروس رئیس اتحادیه محصلان پوهنتون کابل به نمایندگی از سایر محصلان صحبت نموده، ضمن عرض تبریکی فراغت محصلان، حضور و تشریف آوری تمام اشتراک کنندگان را در این جشن باشکوه خیرمقدم عرض نمودند.

متعاقباً جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور  تحصیلات عالی فراغت جوانان را به فارغان ، فامیل‎های شان ، استادان، رهبری پوهنتون کابل و تحصیلات عالی کشور تبریک گفته و از حضور و تشریف آوری تمام اشتراک این محفل باشکوه و تاریخی ابراز تشکر و قدردانی نمودند. رییس پوهنتون کابل پیشرفت و توسعه یک جامعه را در گرو پیشرفت و توسعه علمی و تربیت نخبه گان و آگاه بر دانش روز یاد کرده که بدون شک موجودیت نهادهای علمی و اکادمیک، بستر مناسب و مساعد را برای پرورش نسل جوان و کادرهای مسلکی مساعد ساخته، اساس توسعه و تعالی یک جامعه را تشکیل می‎دهد.

موصوف اضافه داشت، در جهان پیشرفته امروزی، بدون هماهنگی با پیشرفت علوم و تکنالوژی  نمی‎توان گام به پیش گذاشت و مسلماً تولید و انکشاف علمی پدیده‎ها در عرصه‎های مختلف علوم، مرهون کانون‎ها و نهادهای اکادمیک و موجودیت استادان متخصصان و متشبثان در رشته‎های مختلف علوم است. آقای فاروقی از رشد چشم گیر نهادهای تحصیلات عالی در کشور نیز سخن گفته اضافه کرد، مؤسسات تحصیلات عالی و پوهنتون‎ها چه در سطوح دولتی و خصوصی، افزایش قابل ملاحظه‎یی داشته، اما در کنار این افزایش نهاد‎های تحصیلات عالی منجمله پوهنتون کابل در جهت ارتقای کیفیت نیز تلاش داشته است.

به گفته محترم فاروقی، پوهنتون کابل در کنار کمبودی‌ها و کاستی‎های موجود، دست آورد‎های قابل توجهی نیز داشته که این همه به اثر سعی و تلاش رهبری، استادان و کارمندان پوهنتون کابل انجام یافته است. موصوف از برنامه های کیفی و فعالیت‎های صورت گرفته در پوهنتون  نام برده و این دست آوردها را حاصله زحمات همکاران، دست‎اندرکاران و کمیته‎های مختلفه پوهنتون کابل یاد نمودند.

آقای فاروقی تصریح کرد، جهان بشریت در عصر حاضر به کمک علم و کاربرد پیشرفته‎ترین تکنالوژی معاصر بر بسیاری از اسرار و رموز هستی تسلط پیدا نموده است و این همه ترقیات جوامع قدرتمند در عرصه‎های مختلف اقتصاد، زراعت، تخنیک، صحت، تسلیحات و غیره بخش‎های حیات از زمین تا کیهان مرهون اهتمام خاص به علم و دانش بوده، اما باید اذعان داشت که داشتن تخصص برای پیشرفت و انکشاف سالم یک جامعه کافی نبوده بلکه در کنار آن تعهد و داشتن روح خدمت گذاری به آحاد مردم نیز ضروری است.  رییس پوهنتون کابل فارغان را به تداوم آموزش و تخلیق علم تشویق نموده و آنان را به وجایب و مکلفیت های ملی، اسلامی و علمی شان متوجه ساخت.

سپس  محترم پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری  وزیر تحصیلات عالی فراغت جوانان را به خود شان، اولیای آنان و هیأت رهبری پوهنتون کابل تبریک گفته و از حضور شان در این محفل باشکوه اظهار خرسندی نمودند. وزیر تحصیلات عالی گفت، امروز تعداد از مسئولان، بزرگان و استادان در این برنامه حضور یافته اند تا جوانان رشید و با همتی را ببیند و حاصل تلاش‎های شانرا احساس نمایند. احساس که برای همه جامعه و خانوادۀ تحصیلات عالی نهایت خوش آیند و مبارک است.

به گفته محترم خواجه عمری،  فارغان آنان هستند که با زیور علم و دانش ملبس شده و آدرس هستند که مردم از آن به آینده روشن  کشور جنگ دیده شان می‎نگرند. موصوف خطاب به محصلان نموده گفت، بدون شک جهانبینی، اندیشه و تفکر شما به مراتب نسبت به چهار سال قبل که وارد پوهنتون شده بودید تغییر کرده و امروز شما میدانید مسئولیت و وظایف شما در قبال مردم و میهن تان به مراتب بیشتر از گذشته می‎باشد.

آقای خواجه عمری تصریح نمود که جامعه ما امروز با صدها مشکل و چالش‎های گوناگون در مسیر پیشرفت و همگام سازی ملت خویش با دنیای پیشرفته و متمدن قرار دارد. اما این هم جای خوشی است که در کنار مصیبت‎های که دامنگیر مردم ماست، افق های تازه و امید‎های نوینی نیز سر میزنند و نوید می‎دهند که آیندۀ درخشانی در پیش است و این مصیبت‎ها و نا هنجاری‎ها به پایانش رسیده است.

 وزیر تحصیلات عالی فراغت جوانان را از رشته های مختلف پوهنتون کابل یکی از نویدهای یاد کرد که مثل گل‎های همیشه بهار در سرزمین خسته از دود و باروت سر زده و با اندیشه‎های والای انسانی با علم و کمال، زندگی پر سعادتی را برای خود و دیگران رقم می‎زنند. محترم خواجه عمری از فعالیت‎ها و گام‎های مثمر را که رهبری وزارت تحصیلات عالی در جهت تطبیق برنامه‎های جدید کاری گذاشته است نیز یاد آور شده، از محصلان فارغ شده خواست بعد از دریافت مدارک فراغت  وارد دنیای کاری گردیده، خدمات و مسئولیت‎های شانرا در قبال وطن و مردم شان به خوبی  انجام دهند. همچنان وی از دستاوردها و فعالیت‎های پوهنتون یادآوری نموده از رهبری و استادان پوهنتون کابل نیز تقدیر نمود.

 جلالتمآب محترم قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان بحیث مهمان ویژه طی سخنرانی رهنمودی شان، جشن فراغت محصلان پوهنتون کابل را به جوانان عزیز، خانواده‎های محترم شان، به وزارت تحصیلات عالی، پوهنتون کابل، به خانواده تحصیلات عالی افغانستان و به همه مردم کشور از صمیم قلب تبریک گفته، ابراز خرسندی و شادمانی نمود که سالانه ده ها هزار نفر از جوانان ما در سطح کشور و چند هزار نفر از پوهنتون کابل با موفقیت فارغ می‎شوند. محترم استاد دانش از  ریاست پوهنتون کابل بخاطر برگزار این جشن با شکوه و تشویق جوانان و گرامیداشت از تلاش و کوشش جوانان برای آموختن علم سپاس‎گذاری کردند.

معاون دوم ریاست جمهوری در مورد وضعیت تحصیلات و محصلان معلومات آماری برای حاضرین محفل بیان کرده اضافه داشت،
پوهنتون کابل به عنوان پوهنتون مادر در تاریخ تحصیلات عالی کشور ما از اعتبار خاصی برخوردار است و تا اکنون دانشمندان زیادی را در جامعه و کشور تقدیم نموده است.

موصوف پیرامون مجموع فارغان کشور از همه نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی، در طول 17 سال اخیر نیز یاد آورد گردیده و سیر تحولی تحصیلات عالی را در کشور از نگاه کمیت به صورت چشمگیر یک روند رو به افزایش  و مؤثر یاد کردند.
در ادامه موصوف  نهاد‎های علمی را از لحاظ کیفیت آموزشی نیز به بررسی گرفته که تعداد نهاد نیز از لحاظ کیفی دچار مشکل میباشد. این وظیفه همه پوهنتون‎ها؛ مخصوصا پوهنتون کابل است که باید خود را به روز بسازد یعنی با ارتقای کیفی تحصیل و بر اساس مقتضیات زمان و دانش تکنالوژی معاصر، نسل جدید ما را تربیه کند.  

آقای استاد دانش در مورد مسئولیت های محصلان؛ از جمله رابطه محصل با دانش و دانشگاه و رابطه محصل با جامعه و مردم نیز مفصلاً توضیحات داده، افزود، پیوند محصل با پوهنتون در حقیقت پیوند انسان با عنصر دانش و آگاهی است. دانایی باعث روشنایی و انکشاف جامعه میشود. همچنان مسئولیت و  رابطه  محصل  با جامعه و مردم و کشور درس وفاداری به وطن و عشق خدمت به مردم، تلاش برای حفظ و تحکیم وحدت ملی و مبارزه با نفرت پراکنی های قومی و زبانی، مذهبی و سمتی، مبارزه با افراطی گرایی بوده و آموختن علوم و فنون یک وسیله میباشد.

موصوف گفت پوهنتون باید به جوانان درس وطن دوستی و غرور ملی بیاموزاند، جوانی که وطن، مردم و کشور خود را دوست نداشته باشد و در راه عزت و سربلندی آن مبارزه و فداکاری نکند، از نور علم و معرفت چیزی نیاموخته است. وطن دوستی با نوع دوستی و بشر دوستی و حتی با دین و ایمان منافات ندارد.

در اخیر قانونپوه محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری  رشد و تربیه نسل جوان کشور را مربوط به  نقش بنیادی و اساسی وزارت تحصیلات عالی و همچنین استادان عالیقدر دانسته که وزارت تحصیلات عالی نقش رهبری و پالیسی سازی و استادان هم نقش راهنما و آموزگار را به عهده دارند.

در همین حال، محترم احمد نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز در مورد ایراد سخن نموده، ضمن عرض تبریکی فراغت محصلان پوهنتون کابل، از آنان خواست که برای تولید علم به ابتکارات واکتشافات بیاندیشند و افتخارات را  به کشور و مردم شان تقدیم کنند. نامبرده اطمینان بخشید که با تلاش‎های همیشه‎گی شان زمینه‎های کاریابی و شغلی را برای هموطنان  فراهم می‎سازند.

سپس یک تن از فارغین پوهنتون کابل به نمایندگی از سایر فارغان صحبت کرده، ضمن تقدیر و تشکر از استادان و هیأت رهبری پوهنتون کابل، از مقام رهبری دولت خواست تا زمینه‎های کاریابی را برای فارغان پوهنتون‎ها فراهم سازد.

در فرجام  هشتاد و ششمین جشن فارغ التحصیلی پوهنتون کابل با توزیع لوح تقدیر و سپاس نامه از جانب، جلالتمآب محترم قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، جلالتمآب محترم پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی و برخی دیگری از دانشمندان و استادان برای فارغین ممتاز پایان یافت.

در پایان رییس پوهنتون کابل اثر نقاشی محصلین پوهنځی هنرهای زیبا را همرا با یک یک جلد از مجله های علمی وزین ادب و وږمه را که اخیراً  بعد از چهل سال وقفه توسط دیپارتمنتهای زبان و ادبیات پشتو وفارسی دری پوهنتون کابل بدست چاپ سپرده شده است، به پاس قدردانی از حمایت‎های همیشگی دانشمند گرامی جناب استاد سرور دانش معاون مقام ریاست جمهوری از نهادهای اکادمیک خاصتاً پوهنتون کابل برایشان تقدیم نمود.