شورای علمی نوبتی پوهنتون کابل تدویر یافت.

جلسه شورای علمی پوهنتون کابل ساعت9:30  قبل از ظهر امروز سه شنبه مؤرخ «25» جدی سال روان تحت ریاست جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، در تالار شورای علمی این پوهنتون برگزار گردید. معاونین محترم پوهنتون و اعضای شورای علمی از حاضرین جلسه بودند.

جلسۀ شورای علمی با تلاوت آیات از کلام الله مجید رسماً آغاز گردید. سپس جلالتمآب محترم رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات ضمن عرض خوش آمدید به اعضای شورای علمی، گزارش از وضعیت عمومی پوهنتون را ارائه کرده و آنرا خوب توصیف کردند. محترم فاروقی در رابطه به بازگشایی و اجرائی شدن خدمات  لیلیه ذکور و چگونگی مدیریت لیلیه اناث همچنان نظم حاضری، تنظیف، پاکاری و برف پاکی ساحات پوهنتون  نیز بحث کرده و از مسئولان پوهنځي ها و دیگر ادارات این نهاد خواست که در این زمینه ها توجه جدی و برخورد مسئولانه داشته باشند.

برعلاوه آقای فاروقی از مسوولان پوهنځي‎ها و اعضای شورای علمی تقاضا نمود تا به استادان پوهنځي های مربوط شان که در کمیته های مختلف این نهاد توظیف اند، تفهیم نمایند تا به صورت جدی و پیوسته در آن کمیته ها بمثابه مسئولیت های قانونی شان اشتراک نمایند، در غیر آن، آنانیکه در این امر تمکین نمی‎کنند با ایشان برخورد قانونی و اصولی صورت خواهد گرفت.

رییس پوهنتون کابل در رابطه به موضوعات چون؛ مصروفیت‏های استادان پوهنتون کابل در سایر ادارات و نهاد های علمی، اتهامات آزار و اذیت ، اعمال تعصب و خشونت، استفاده جوئی و فساد اداری و اتهام نگرانی از ترویج افراطیت در پوهنتون  نیز اشاره کرده، خواستار اتخاذ تدابیر جدی‎تر و هماهنگی های سیستماتیک و عملی در این زمینه ها گردیدند. موصوف توصیه نمود تا برای رفع اتهامات و ایجاد یک محیط نهایت سالم و اکادمیک در تمام سطوح اقدامات جدی و برخورد تحمل ناپذیر داشته باشند. تا باشد که توقعات و اعتماد فرزندان و جامعه ما از این نهاد مقدس به حد اعلی آن و متناسب به شأن این پوهنتون پیوسته برآورده شده باشد.

در فرجام محترم فاروقی از تلاش‎ها و کارکرد‎های استادان که در کمیته های گوناگون برنامۀ استقلالیت پوهنتون تلاش مستمر دارند، تشکر و سپاس کردند. سپس چند تن از اعضای شورای علمی نیز نظریات شانرا بخاطر بهبود امورات  و  قضایای دسپلینی پوهنتون، با اعضای جلسه  شریک ساختند.

بعداً طبق اجندائی مرتبه، محترم پوهندوی دکتور عبدالمتین شهیدی آمر امور استادان به مرور کلی مواد  اجندای جلسه  در رابطه به 20 دوسیه ترفیع، تثبیت رتبه علمی و تقرر استادان پوهنتون کابل و سایر پوهنتون های همکار پرداخته و با بحث و تبادل نظر اعضای شورای علمی در زمینه تصامم لازم وضروری اخذ گردید. همچنان در بخش قضایای متفرقه محترم پوهنمل دکتور محمد نعیم عظیمی معاون امور علمی پوهنتون کابل راپور کامل، مدون و رسمی هئیت ارزیابی از برنامه های ماستری پوهنتون را که اخیراً ترتیب گردیده بود به جلسه گزارش داده، نکات قوت و ضعف برنامه ها را برجسته نموده، همچنان توجه روسای پوهنځي ها و اعضای شورای علمی را برای رفع نواقص و کمبودی ها معطوف نمود. در ادامه جلسه به مکاتیب وارده، عرایض محصلین و قضایای دسیپلنی پوهنتون پرداخته شده و به اتفاق  آرای اعضای شورای علمی در رابطه تصامم لازم اخذ و برای اجرائی شدن آنها هدایات لازم داده شد.

جلسه شورای علمی پوهنتون کابل با دعائیه خیر و فلاح در کشور به ساعت 1:30 بعد از ظهر  خاتمه یافت.