چهارمین «جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان» پایان یافت

چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان  که در هفته قبل با حضور جلالتمآب محترم داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور، گشایش یافته بود،  سرانجام  روز دو شنبه مؤرخ 10 جدی سال روان رسماً طی مراسم باحضور جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، روسای محترم پوهنځي ها،  هنرمندان،  فرهنگیان، استادان و محصلان پوهنتون کابل  در تالار پوهنځي هنرهای زیبای پوهنتون کابل، اختتام یافت. جشنواره  متذکره برای پنج روز برگزار شده بود که در آن ۲۴ فیلم کوتاه داخلی، ۲۳ فیلم کوتاه خارجی و یک فیلم ویژه، به نمایش گذاشته شد. در این جشنوار تنها فیلم‌های کوتاه داخلی به رقابت گذاشته شده بود و برنده گان جشنواره جایزه‌های شانرا به دست آوردند.

در آغاز مراسم این جشنواره، جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، جشنواره فیلم مهرگان را یکی از مهم‌ترین رخدادهای هنری در افغانستان یاد کرده علاوه نمود که  این جشنواره  به یکی از پرمخاطب‌ترین جشنواره‌ها در کشور، مبدل شده است. رییس پوهنتون کابل اضافه داشت، روزگاری سرزمین ما ستارۀ تابناک آسمان هنر و ادب بود و نام هنرمندان ما مثل بهزاد، میمنگی، برشنا، نگاه و ... در هر کجای این جهان پهناور زمزمه می‎شد؛ اما وضعیت پیش آمده در دهه‎های اخیر مسیر رسیدن به هدف‎های متعالی را برای هنرمندان ما دشوار ساخت و با وجود این، انسان های هدفمند  و خلاق این سرزمین با تلاش و پشت کارشان نگذاشتند تا این کشور و ملت بزرگ از چرخه تاریخ در عرصه هنر و فرهنگ دور نگهداشته شود و با آثار ماندگار شان پیوندی شایسته و در خور ستایش را میان دیروز و امروز بر قرار نمودند.

آقای فاروقی ظهور جشنواره های فیلم های دانشجویی  پوهنتون کابل به ویژه جشنواره فیلم بین المللی مهرگان را قابل اهمیت یاد کرده، بیان داشت، این جشنواره ها با امید به آینده، برای فلم سازان تازه به دوران رسیده و خلاق، ایجاد روحیه و علاقه نموده و نگاه آمیخته بر زیبایی شناسی را تقدیر و ترویج می‎کند. بدون شک این تقدیر هر چند نا چیز اما می‎تواند در رسالت مندی و تعهد فلم سازان ما در قبال فرهنگ انسانی این سرزمین مؤثر واقع شود.

محترم فاروقی ضمن عرض تبریکی به دست اندرکاران برنامه و فیلم سازان ارجمند شامل در جشنواره، عمیق ترین سپاس های خویش را خدمت کسانیکه با سعی و تلاش شان باعث تدویر و راه اندازی  این رویداد بزرگ هنری و فرهنگی گردیده اند، تقدیم داشته، متمنی گردید تا دست اندرکاران این جشنواره با سعی و تلاش همیشه‎گی شان برای حفظ و پاس داشت این دست آورد عظیم هنری تلاش نموده و نگذارند این رویداد تاریخی مثل دیگر رویداد‎های هنری در نیمه راه خاموش شود.  

در فرجام رییس پوهنتون کابل از آدرس پوهنتون کابل، از  اکادمی هنر و علوم سینمایی و دیپارتمنت سینما پوهنځي هنرهای زیبا این پوهنتون که همواره در برگزاری جشنواره‎های سینمایی و دیگر برنامه های فرهنگی کشور نقش ارزنده را داشته است، تشکر و سپاس نمودند.

در همین حال، محترم علی محمدی کیان، مسئول جشنواره فیلم مهرگان و صحرا کریمی، عضو هیئت داوران این جشنواره  نیز در مورد فعالیت‎ها،چگونگی برگزاری این جشنواره و انتخاب نمودن برگزیدگان این جشنواره صحبت نموده و برنامه با اعلان برگزیدگان و توزیع جوایز  پایان یافت.