رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس جمهور در امور تحصیلات عالی با سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم افغانستان در دفتر کار اش ملاقات کرد.

جلالتمآب محترم پوهنمل حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهور در امور تحصیلات عالی، چاشت روز دو شنبه مؤرخ 26 قوس سال روان با محترم دکتور محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم افغانستان در دفتر کار اش دیدار نموده و هر دو جانب پیرامون گسترش مناسبات علمی و اکادمیک و سایر موضوعات مورد علاقه بحث و تبادل نظر نمودند.  محترم فاروقی حضور و تشریف آوری سفیر کشور ایران و هیئت معیتی شانرا در پوهنتون کابل خوش آمدید گفته و از همکاری های سخاوتمندانۀ کشور دوست ایران و سفارت آن کشور در کابل با کشور افغانستان و پوهنتون کابل اظهار سپاس و تشکر نمودند.

آقای فاروقی مناسبات، مشترکات فرهنگی و روابط هردو کشور افغانستان و ایران را  خوب توصیف کرده، خواستار توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط علمی و اکادمیک میان پوهنتون ها و نهادهای علمی این دو کشور گردیدند.

محترم دکتور محمد رضا بهرامی سفیر جمهور اسلامی ایران در کابل ضمن ابراز اطمینان از اجرائی شدن طرح ساختمان عمارت دیپارتمنت زبان فارسی دری پوهنحی زبان و ادبیات پوهنتون کابل و توزیع بورسیه های مساعدت شده به اساتید این پوهنتون که از جانب معاون محترم وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران قبلاً به پوهنتون کابل وعده داده شده بود، از توامیت های علمی و فرهنگی و هکاری‎های شان با کشور افغانستان و پوهنتون کابل اظهار خرسندی کرده، خواستار همکاری های متقابل و هرچه بیشتر دو کشور مخصوصاً در عرصه های علمی گردیدند. موصوف همچنان وعده همکاری بیشتر را با پوهنتون کابل سپردند.

همچنان، هر دو طرف روی تدویر برنامۀ دور سوم گفتمان های علمی و فرهنگی این دو کشور که قرار است در ماه جوزای سال آینده در پوهنتون کابل برگزار گردد،  نیز بحث نموده و به برگزاری هرچه بهتر و موفقتر این برنامۀ علمی و فرهنگی تأکید ورزیدند.

در این ملاقات محترم رضا مالکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، محترم پوهنمل دکتور محمد نعیم عظیمی معاون امور علمی پوهنتون کابل، رییس پوهنتون جامعه المصطفی کشور ایران و رییس آن نهاد در کابل نیز حضور داشتند. 

محترم پوهنمل دکتور محمد نعیم عظیمی معاون امور علمی پوهنتون  کابل و هیئت ایرانی نیز به گسترش روابط علمی و اکادمیک میان پوهنتون کابل و نهادهای علمی کشور ایران تأکید نموده و قرار بر آن شد تا همکاری های مشترک علمی و تحقیقی که قرار است این نهادها بین هم داشته باشند در چوکات تفاهم نامه تدوین تا باشد به اساس آن همکاری ها عملی و اجرائی گردد.

در اخیر تحایف که از جانب سفیر کشور دوست ایران و هیئت همراه شان به ریاست پوهنتون کابل در نظر گرفته شده بود، به رییس پوهنتون کابل تقدیم گردید  و از جانب ایشان با  تشکر و امتنان دریافت شد.