پوهنیار حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس جمهوری اسلامی افغانستان در امور تحصیلات عالی با محصلین افغانی پوهنتون سارک ملاقات نمود

جلالتمأب حمیدالله فاروقی بعد از ظهر روز چهاشنبه ۱۳۹۶/۸/۱۷ در حاشیه اجلاس بورد اجرائیوی پوهنتون سارک (SAARC ) South Asian University  (SAU ) با محصلین افغانی آن پوهنتون دیدار نمود . رییس پوهنتون کابل که به نماینده گی از افغانستان عضویت بورد اجرائیوی  پوهنتون سازمان کشورهای جنوب آسیا (SAARC ) را نیز دارد ، روز چهارشنبه در اجلاس نوبتی سالانه آن پوهنتون که در مقر پوهنتون مذکور در دهلی جدید دایر گردیده بود اشتراک نمود . پوهنتون سارک که به ابتکار کشور های عضو سازمان همکاریهای کشور های جنوب آسیا شش سال قبل ایجاد گردید در شهر دهلی جدید کشور هندوستان در خدمت محصلین کشورهای عضو قرار دارد .

همین اکنون حدود پنجاه تن (۵۰ ) از محصلین افغانستان در مقطع ماستری چهارتن در مقطع دوکتورا در رشته های بایو تکنالوژی، ریاضی، کامپیوترساینس، حقوق، روابط بین المللی، اقتصاد و سوسیولوژی مصروف تحصیل اند . پوهنتون نامبرده تمام کاندیدان و متقاضیان واجد شرایط کشور های عضو را بعد از تشخیص و اطمینان از داشتن معیارات مقرره تحت مساعدت های سکالرشیپ در بسته های ارایه شده صرف در مقطع ماستری و دوکتورا (PhD ) جذب مینماید . خوشبختانه طی سالهای اخیر تعداد محصلین جذب شده از افغانستان نسبت به همه کشور های عضو در مقطع ماستری بیشتر است .

 جلسه بورد اجرائیوی پوهنتون که قبل از ظهر روز چهارشنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۷ مطابق ۱۸/۸/۱۳۹۶ در تالار جلسات آن پوهنتون تدویر یافت ، بعد از استماع گزارشات هیئت رهبری پوهنتون در بخش های اکادمیک ، مقرراتی و مالی جروبحث های طولانی صورت گرفته و در پایان با وارد آوردن تغیرات در مواد مقرراتی و لوایح مربوط و با تأیید گزارشات ارایه شده تصامیم مقتضی اتخاذ گردید . جلسه حوالی ساعت یک (۱) بعد از ظهر خاتمه یافت .

بعد از ختم جلسه بورد بروفق برنامه آماده شده قبلی رییس پوهنتون کابل در سالون جلسات پوهنتون جنوب آسیا با محصلین افغانی دیدار نمود .

جلسه با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید و اظهار خوش آمدید توسط نماینده محصلین آغاز گردید . آقای فاروقی ضمن ابراز تمنیات و آرزومندیهای نیک به محصلین عزیز افغانی در میسر شدن زمینه ملاقات با آنها ابراز خرسندی نموده و از شرکت صمیمانه و پر شور محصلین ابراز امتنان نمود . جناب فاروقی همچنان پیام و آرزومندیهای مقامات تحصیلات عالی و رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان را به محصلین رسانیده برای آنها آرزوی کامیابی و سرفرازی نمود .

متقاقباَ یکعده از محصلین به نماینده گی از دیگران وضعیت تحصیلی و معیشتی شان در پوهنتون جنوب آسیا را توضیح داده سوالات ، شکایات و آرزومندیهای شانرا توام با امتنان از حضور رییس پوهنتون در جلسه به توجه رییس پوهنتون کابل رسانیدند .

آقای فاروقی بعد از استماع نظریات ، پیشنهادات و مشکلات محصلین با آنها واقعیت های کشور و شرایط ماحول تحصیلات عالی در کشور و مخصوصاَ انکشاف برنامه های ستراتیزیک و اقدامات پوهنتون کابل در امر رفتن به طرف استقلالیت مالی ، ارتقا و تضمین کیفیت و تأمین نظم و دسپلین در پوهنتون کابل را با محصلین شریک ساخته و نکات نظر محصلین را توام با شکایات شان یادداشت نمود ، تا به توجه رهبری پوهنتون جنوب آسیا و مقامات تحصیلات عالی کشور برساند . در مجموع هم محصلین از وضعیت درسی و برنامه هایشان اظهار خوشی و امتنان داشتند و هم رهبری پوهنتون از استعداد و  زحمت کشی محصلین افغانی و اینکه از آنها خرسند و راضی هستند به رییس پوهنتون کابل اطمینان دادند.

مشکلات و نظریات محصلین را برای اجرائی نمودن ممکن آن متصل ختم جلسه با محصلین از طرف رییس پوهنتون کابل با مسؤلین پوهنتون جنوب آسیا شریک ساخته و همچنان برای یافتن راه حل به نظریات و مشکلاتیکه به مقامات افغانی مربوط میشود تعهد شده ، از طرف رییس پوهنتون کابل به توجه مقامات تحصیلات عالی و رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان رسانیده شود .

 دیدار رییس پوهنتون کابل در فضای مملو از محبت و همدلی با گرفتن عکس های جمعی یادگاری ساعت ۳ بعد از ظهر پایان یافت .