ملاقات جلالتمآب پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس‌جمهور ج.ا.ا. در امور تحصیلات عالی با مجیب اولوداغ کوردیناتور وقف معارف ترکیه در افغانستان

جلالتمآب پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس‌جمهور ج.ا.ا. در امورتحصیلات عالی با محترم مجیب اولوداغ کوردیناتور وقف معارف ترکیه در افغانستان  ساعت 5 عصر روز یکشنبه 7 میزان 1396 در دفتر کارش در حالی ملاقات نمود، که محترم آدم قره‌آغاچ معاون کوردیناتور وقف معارف ترکیه در افغانستان، محترم امید باشار مسؤول بخش آموزش انستیتوت یونس امره، محترم عطاءالله دشتی آمر دیپارتمنت ترکی پوهنځی زبان و ادبیات و محترم خلیل‌الله رسولی استاد پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون کابل نیز حضور داشتند.

در آغاز، رئیس پوهنتون کابل تشریف‌آوری مهمانان را به دفتر کارش خوش‌آمدید گفته، از ایشان اظهار سپاس و قدردانی نمود، سپس محترم مجیب اولوداغ کوردیناتور وقف معارف ترکیه در افغانستان هدف از آمدنش را، ملاقات با رئیس پوهنتون کابل و تداوم همکاری‌های این نهاد تحصیلی با بخش معارف ترکیه در افغانستان عنوان کرده، گفت، ما در این عرصه یگانه موسسه هستیم که دست‌آوردهای زیاد داریم؛ خصوصاً در عرصۀ معارف، فعالیت ما از کودکستان تا پوهنتون را در بر می‌گیرد. ما می‌خواهیم که به یاری خداوند با پوهنتون کابل، که بزرگترین و مهم‌ترین پوهنتون افغانستان در عرصه‌های مختلف علمی است، همکار باشیم. چندی قبل که من به ترکیه رفته بودم، با وزیرمعارف ترکیه و رئیس پوهنتون ایزمیر، صحبت کردم تا با پوهنتون کابل همکاری نمایند. آنها هم علاقه دارند که با پوهنتون کابل رابطه و همکاری داشته باشند. پوهنتون‌های افغانستان در گذشته با بعضی از پوهنتون‌های ترکیه تفاهم‌نامه امضا نموده بودند که متأسفانه تا حال هیچ کاری در این راستا صورت نگرفته است. اکنون ما می‌خواهیم این تفاهم‌نامه‌ها را زنده بسازیم و همچنان اگر شما موافق باشید یک توافق‌نامۀ سه‌جانبه بین پوهنتون کابل، پوهنتون ایزمیر و بخش معارف ترکیه امضا نماییم. به همین منظور از شما دعوت می‌نماییم تا به ترکیه سفر نمایید تا از نزدیک با مسوولان بخش معارف و ریاست‌های پوهنتون‌های ترکیه از نزدیک دیدار و گفتگو داشته باشید و اگر این توافق‌نامه امضا شد، ما می‌توانیم افزون بر دیپارتمنت ترکی با پوهنځی‌ها و دیپارتمنت‌های دیگر نیز همکاری نماییم.

در همین حال پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیرمشاور رئیس‌جمهور ج.ا.ا. در امور تحصیلات عالی از سخنان و برنامههای کوردیناتور وقف معارف ترکیه در افغانستان اظهار خُرسندی نموده، برای شان آرزوی موفقیت‌های هرچه بیشتر نمودند و نیز خاطرنشان ساختند که دوستی و همکاری دو کشور دوست و برادر پیشینۀ عمیق تاریخی دارد و آثار این دوستی و همکاری را در بناهای موجود در نقاط مختلف کشور می‌توان مشاهده کرد. مردم افغانستان سپاسگزار کمک و همکاری شما به‌ویژه در یک قرن اخیر است و آن را به دیدۀ قدر می‌نگرد.

همچنان جناب حمیدالله فاروقی از حضور همه استادان گرامی ترک، که در ارتقای ظرفیت نیروهای امنیتی ما و آشنایی آنان با فنون و مهارت‌های نوین جنگی نقش بارزی داشته‌اند، به نیکویی یاد کرده، از کمک‌های بی‌شایبۀ دولت و مردم ترکیه، که شامل ابعاد مختلف رفاهی جامعه به ویژه در عرصۀ تعلیم و تربیۀ فرزندان این سرزمین می‌گردد، سپاسگزاری نمودند.

جناب فاروقی در اخیر به جنجال‌هایی که در این اواخر پیداشد و مایۀ تأسف و نگرانی دولت و ملت هر دو کشور دوست، گردید، اشاره نموده افزود که دولت و ملت هر دو جانب (ترکیه و افغانستان) خیر و صلاح هر دو طرف را در نظر گرفته، در رابطه به انتقال مکاتب (افغان-ترک) تصامیمی خواهند گرفت که مایۀ اطمینان هرچه بیشتر هر دو طرف گردیده، دوام و گسترش این همکاری‌ها را تضمین نماید و پیامدهای بهتر و مفیدتر از هرزمان دیگر را با خود داشته باشد.