ادیتوریم بزرگ پوهنځی اقتصاد امروز طی محفلی به نام مرحوم پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی مسمی و همچنان از محصلین ممتاز( اول – سوم ) نمرۀ دیپارتمنت های آن پوهنځی تقدیر به عمل آمد

محفلی به همین مناسبت به ساعت ۹:۳۰ قبل از ظهر روز یکشنبه مؤرخ ۷ عقرب سال جاری باحضور جلالتمآب محترم پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس ج.ا.ا، در امور تحصیلات عالی، معاونین پوهنتون کابل، برخی از وکلای محترم پارلمان و شورای ولایتی، محترم سید فرهاد شهید زاده رییس انسجام وامور اکادمیک وزارت تحصیلات عالی، شماری از مقام های عالی رتبه دولتی، روسای پوهنځی ها، اعضای فامیل مرحوم شهیدی، اعضای شورای علمی پوهنتون کابل و پوهنځی اقتصاد، استادان و محصلین در تالار مرحوم پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی دایر گردید.

محفل با تلاوت آیات ملکوتی قرانکریم  و پخش سرود ملی کشور آغاز گردیده، سپس عابد فروتن یک تن از محصلین پوهنځی اقتصاد به نمایندگی از دیگر محصلان آن پوهنځی صحبت نموده و مرحوم پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی استاد اسبق پوهنځی اقتصاد را یکی از سرمایه های معنوی و علمی کشور یاد نموده و نامگذاری ادیتوریم را به نام شخصیت علمی و همچنان تقدیر از محصلان ممتاز را در خور ستایش و قدر دانی دانسته و از هئیت رهبر پوهنتون و پوهنځی اقتصاد  بخاطر  تدویر این گونه برنامه ها اظهار سپاس و تشکری نمود. سپس پوهنیار مریم امین بنائی یک تن از استادان پوهنځی اقتصاد بیوگرافی استاد مرحوم را به خوانش گرفته و از استاد مرحوم به عنوان شخصیتی یاد نمود، که بیشترینه عمر خویش را در راه خدمت گذاری به بخش اقتصاد کشور و دولت افغانستان صرف نموده و بیش از سی سال در خدمت تدریس و تحقیق بود.

محترم پوهندوی عبدالمالک حلیمی رییس  پوهنځی اقتصاد نیز در مورد کارنامه های مرحوم پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی صحبت نموده و استاد مرحومی را یکی از نخبه گان جامعه، کشور و مخصوصاً رشته اقتصاد یاد کرد که امروز از آثار مرحومی در تمام پوهنتون های افغانستان استفاده می شود و همچنان اکثریت استادان پوهنځی های اقتصاد پوهنتون ها از شاگردان آن استاد بزرگ است. محترم حلیمی تقدیر از محصلان ممتاز را نیز یک امر مهم و ارزنده تلقی داشته و این موفقیت شاگردان را که در سمستر اول سال جاری نمرات عالی کسب نموده اند به تمام آنان، فامیل های محترم شان و اعضای کادر علمی این پوهنځی تبریک عرض نمود. رییس پوهنځی از فعالیت ها و برنامه هائی که در این پوهنځی صورت گرفته و در حال صورت گرفتن است نیز به حاضرین معلومات داده و اصلاح دوامدارنصاب درسی را جز برنامه های آن پوهنځی دانست که کار بالای آن جریان داشته و تا اوایل سال ۱۳۹۷ مورد اجرا قرار میگیرد.

موصوف ازتوجه و حمایت هئیت رهبری پوهنتون کابل بخاطر تدویر همچون محافل ابراز سپاس و تشکر نمود.

 متعاقباً جلالتمآب محترم پوهنیار حمیدالله فاروقی رییس پوهنتون کابل و وزیر مشاور رییس ج.ا.ا، در امور تحصیلات عالی حضور همه مهمانان را درین محفل خوش آمدید گفته و از حضور شان در  این گونه برنامه ابراز خرسندی نمود.

رییس پوهنتون کابل ضمن اظهار سپاس از رهبری  پوهنځی اقتصاد و همکاران شان جهت راه اندازی این محفل همچنان علاوه داشتند، این رویداد بزرگ و با اهمیت امروزی  را که بابت یاد بود از کارکردهای استاد شهیدی و تقدیراز محصلین ممتاز این پوهنحی دایر نموده اید، اقدامیست در خور تحسین و نمونه ایست از پاسداری سرمایه ها و ارزش های اکادمیک و معنوی که جزئی از سنت ها، عنعنات و اصول پذیرفته شدۀ محیط اداره و ماحول فعالیت های اکادمیک را برجسته می سازد.

این مکان مقدس را بنام استاد و شخصیتی می کنید که نام شان با علم و فرهنگ این کشور پیوند خورده است و به خود می بالیم که از استاد شهیدی مسایل زیادی را آموخته ایم. استاد شهیدی بر علاوه شخصیت ممتازی که داشتند چانس این را پیدا نمودند که داشته های خویش را برای دیگران نیز انتقال داده و شریک بسازند. از ایشان در طول حیات پر بار شان بیشتر از شصت اثر علمی در خدمت پوهنتونها و مراکز علمی قرارگرفته است.

محترم فاروقی همچنان افزود: افتخار داریم که سالهای متمادی در خدمت شان بوده و با چنین شخصیت علمی و سرمایه معنوی معرفت داشتم. مقام آن استاد مرحومی همیشه نزد ما و جامعۀ اکادمیک تثبیت بوده و فراموش نخواهد شد. محترم فاروقی از آدرس هیات رهبری پوهنتون کابل برای همه اعضای خانواده مرحوم استاد شهیدی،  پوهنځی اقتصاد و همکاران اکادمیک بابت از دست دادن آن شخصیت تسلیت عرض نموده برای مرحومی جنت الفردوس وبه بازماندگان شان صبر جمیل از الله متعال استدعا نمود.

محترم فاروقی اضافه کرد؛ بحث ارج گذاری به شخصیتهای اکادمیک و نخبه گان به میراث های فرهنگی، تاریخی و علمی ما بر می گردد و تقدیر از استادان و یاد بود از استادان که از بین ما رفته و به ابدیت پیوسته اند یکی از مسوولیت های ماست، که باید اقدام گردد.وی یاد آور شد که تقدیر ازمحصلین  و نخبه گان جز برنامه های کاری ما بوده و صرفاً  پوهنځی اقتصاد نه بلکه دیگر  پوهنځی ها نیز در این راستا کار خواهند کرد. وی با ابراز قدردانی و سپاس از اقدام و تصمیم بجای شورای علمی پوهنځی اقتصاد و ریاست آن پوهنځی دستاورد تاریخی امروز را برایشان تبریک گفت.

در ادامه محترم پوهاند دکتورعبدالقیوم عارف به نمایندگی از استادان  پوهنځی اقتصاد و محترم بشیر احمد شهیدی برادر استاد مرحوم نیز در مورد شخصیت، درایت و شایستگی های مرحوم پوهاند دکتور نذیراحمد شهیدی صحبت نمودند.

در ادامه محفل از محصلین ممتاز  پوهنځی اقتصاد تقدیر به عمل آمده و برنامه با اخذ تصاویر دسته جمعی پایان یافت.

سوانح مختصر مرحوم پوهاند دوکتور نذیر احمد شهیدی:

پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی فرزند حاجی غوث الدین خان در سال ۱۳۲۵ ه ش،در قریه پاد خواب شانه ولایت لوگر در یک خانوادۀ متدین چشم به جهان گشود. شهید بزرگوار در سال ۱۳۳۲ه.ش شامل مکتب ابتداییه پادخواب شانه گردیده  و در سال ۱۳۳۷ه.ش از مکتب ابتداییه فارغ و در سال ۱۳۳۸ ه ش شامل تعلیمات متوسطه گردید. مرحومی درسال ۱۳۴۰ ه ش در مکتب ابن سینا کابل و در سال ۱۳۴۱ ه ش شامل دارالمعلمین کابل شد و در سال ۱۳۴۳ه.ش سند فراغت را از آن دارالمعلمین بدست آورد.

در سال ۱۳۴۴ ه.ش شامل  پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل گردیده و در سال ۱۳۴۷ ه.ش از این  پوهنځی  به درجه لیسانس فارغ التحصیل گردید. در همان سال به حیث اسیستانت در کادر علمی  پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل مقرر و مدت چهار سال در تدریس مضامین مختلف اقتصاد با استادان داخلی و خارجی همکار بود، شهید بزرگوار در سال 1351ه.ش به منظور تکمیل تحصیلات عالی در چوکات توامیت  پوهنځی اقتصاد با پوهنتون های بن، کلن و بوخوم عازم کشور آلمان شد. در سال ۱۳۵۵ه.ش از پوهنتون بن آلمان به درجه ماستر فارغ و درسال ۱۳۶۰ه.ش مدرک دکتورای خویش را از همین پوهنتون اخذ نمود.

مرحوم پوهاند دکتور نذیر احمد شهیدی در سال ۱۳۶۱ه.ش بعد از اخذ  دکتورا به کشور خویش عودت نمود و از همان مدت تا سال ۱۳۹۱ه.ش در  پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل مصدر خدمت بود.

استاد شهیدی بیش از ۶۰ اثر علمی (کتب و مقالات) را به لسان های دری، پشتو و آلمانی به نشر رسانیده است.

استاد مرحوم به تاریخ ۲۸ میزان سال ۱۳۹۱ه.ش به روز جمعه ساعت ۱۲ ظهر در نزدیکی منزل اش واقع کارته سه در حادثه ترافیکی جام شهادت نوشید.

انالله و انا الیه راجعون